Değişkeni İzlemek – Visual Studio İpuçları 8

Visual Studio ile programın çalışmasını satır satır incelemek muhtemelen her yazılım geliştiricinin yaptığı bir şeydir. Bu işlem hataları anlamak için bence süper bir şeydir. Satır satır programda neler olup bittiğini anlamak ve bunları gözlemleyerek hataları bulmak en sevdiğimiz şeydir. Oturup beyin yorarak hata sebebini bulmaktansa verilerin nasıl işlendiğini gözlemleyerek hataları bulmak çok daha kolay bir yöntemdir. Debug modda değişkeni izlemek hatayı anlamak için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemdir.

Debug Modda Değişkeni İzlemek Nasıl Yapılır ?

Debug modda hepimiz satır satır ilerliyoruzdur. Gerekli koşullarda fonksiyonun içerisine giriyoruz gerekli koşullarda fonksiyonu atlayarak ilerliyoruz. Bu sırada değişkenlerin değerini fareyi üzerine götürerek izliyoruz. Bunu hemen hemen hepimiz yapıyoruzdur.

Debug modda olmamızın sebebi değişkenlerin değerlerini takip edebilmek ise bunun için debug mod içerisinde bulunan güzel bir özelliği kullanmanızı tavsiye ederim.

Debug penceresinde 2 farklı sekme bulunmaktadır. Bunlardan birisi Locals diyeri ise Watch sekmesidir. Local sekmesi bildiğiniz değişkenlerin hepsini anlık olarak görebileceğiniz ve değerlerine bakabileceğiniz sekmedir.

Watch ekranı bir değişkeni anlık olarak takip edebileceğiniz sekmedir. Kod üzerinde takip etmek istediğiniz değişkene farenin sağ tuşu ile basın ve ardından açılan menüde Add Watch butonuna basıyoruz. Değişkenin watch sekmesine ekleneceğini göreceksiniz.

Buradan local sekmesine göre çok daha rahat ve basit bir şekilde gözlemlemek istediğiniz değişkenin değerini gözlemleyebilirsiniz.

Değişkeni izlemek dışında Visual Studio ipuçları kapsamında yazılan tüm yazıları kırmızı yazıya tıklayarak okuyabilirsiniz. Umarım bu yazılar sizin için faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir