Kodu Fonksiyona Almak – Visual Studio İpuçları 6

Visual Studio ipuçları yazısı kapsamında bu kullanışlı IDEnin bize sağlamış olduğu hayatımıza hız katacak bir diğer güzel özelliği size anlatmak istiyorum. Sıkça tekrar eden bir kod bloğu projenizin SOLID yapısına aykırı olacağını düşünüyorum. Sonuç olarak nesne tabanlı programlamanın temellerinden birisi de sıkça tekrar eden kod bloklarını bir fonksiyon içerisine almaktır. Kısaca sıkça tekrar eden kodu fonksiyona almak sizin kod bütünlüğünüzü koruyacaktır.

Refactoring Kullanarak Kodu Fonksiyona Almak

Refactoring sayesinde proje içerisinde bir çok değişikliği projenin sağını solunu bozmadan yapabilirsiniz. Herhangi bir syntax hatası almadan sürekli tekrar edecek bir kodu ya da seçmiş olduğunuz kod bloğunu bir fonksiyona alabilirsiniz.

Bunu yapmak için klavyenin shift tuşunu kullanarak ya da farede sürükle bırak metodu ile kod bloğunu seçelim. Ardından Edit > Refactor > Extract Method tuşuna basalım. Ya da bu menünün kısayolu olan

CTRL + R + M

tuş kombinasyonunu yapalım. Seçmiş olduğunuz kod bloğu yeni fonksiyona aktarılacaktır. Bu fonksiyon varsayılan olarak geri dönüş tipini ve fonksiyon parametrelerini alacaktır.

Oluşan fonksiyonun tanım kısmına gidin ve fonksiyon adının üzerine fare imlecini getirin. F2 tuşuna basın ardından fonksiyonun yeni adını yazmaya başlayın.

Bu şekilde kodlarınızı çok hızlı bir şekilde fonksiyona alabilirsiniz. Unutmayın ki her kod bloğunu farklı fonksiyona almak iyi kod yazmak demek değildir ancak gereksiz yere kodlarınızın tekrar etmesinden de kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir