Ford Türkiye Üretimi Durdurdu Corona Virüsü Yüzünden

Corona virüsü tüm dünyada kötü yönde etkisini göstermeye devam ediyor. Toplum sağlığını her yönde kötü etkileyen virüs bildiğiniz gibi ülkemizde de görülmeye başlandı ve virüs yüzünden ilk kaybımızı da malesef verdik. Virüs yüzünden üretim sektörü de tabiki de etkilendi. Otomobil üretimi Corona Virüsü yüzünden etkilenen sektörler içerisinde oldu ve Ford Türkiye üretimi durdurdu.

Ford Türkiye Üretimi Durdurdu

Çin sonrasında en çok etkilenen ülke İtalya olarak bariz bir şekilde görülüyor. WHO virüsün ikinci kaynağını da İtalya olarak ilan etmişti. Bu durum sonrasında Lamborghini ve Ferrari gibi lüks İtalyan spor otomobil üreticileri üretimi durdurma kararı almışlardı.

Ülke genelinde büyük üretim kapasitesine sahip diğer markalardan da yavaş yavaş üretim durdurma kararları bir bir açıklanıyor.

Alman otomobil devi Volkswagen üretim hızı ve üretim yelpazesi bakımından spor İtalyan üreticilerden çok daha zengin durumdadır. Piyasada bulunan belirsizlikten dolayı markanın Avrupa’da bulunan fabrikalarının kapandığı açıklandı.

Opel, Citroen, Peugeot ve DS otomobil markalarının bağlı olduğu otomobil grubu yani PSA Group da geçici süreyle Avrupa’da bulunan fabrikalarında otomobil üretimini durdurduğunu açıkladı.

Fiat da Avrupa’da bulunan fabrikalarında geçici süreyle otomobil üretimini durdurduğunu açıkladı. Ancak firmanın Bursa’da bulunan fabrikasında üretim normal hızında devam etmektedir.

Fransız marka olan Renault Çin ve İspanya’daki tesislerinde üretimi durdurmuştu. Bunlara ek olarak Fransa’da bulunan fabrikasında da marka üretimi durdurdu.

Türkiye’de üretimi durduran ilk otomobil firması Ford Otosan oldu. Şirket 30 Mart – 4 Nisan 2020 tarihleri arasında üretime ara vereceğini dile getirdi.

Tüm bu üretim durdurmalar oralarda çalışanları ve ailelerini birinci dereceden etkileyecektir. Sonrasında üretilen ürünlerin fiyatlarını da dolaylı olarak artacak şekilde etkileyecektir.

KAYNAKLAR: Volkswagen PSA Grubu Fiat Renault Ford

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir