Firefox İnternet Tarayıcısı 15 Yaşını Doldurdu

Şu anda Internet Explorer yerine internet tarayıcı olarak hemen Google Chrome öneriliyor olsa da bir zamanlar hemen herkes Firefox derdi. hala da yüksek bir kullanım oranına Firefox İnternet Tarayıcısı 15 yaşını doldurdu.

Firefox İnternet Tarayıcısı 2004’de Hayatımıza Girdi

Bir çoğumuz şu anda internet tarayıcısı olarak Firefox’u kullanmıyor olsak da Firefox bir zamanlar Google Chrome‘dan bile daha yüksek bir kullanım oranına sahipti. Google Chrome’un bu kadar yüksek bir kullanım oranına sahip olmasında bile etkisi kesinlikle vardır. Şu anda Firefox kullanmıyor olsanız bile bence Firefox’un varlığından haberdarsınızdır.

Firefox açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Yani siz de Firefox’un gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Açık kaynak kodlu bir yazılım olmasına rağmen dünyadaki en güvenlikli internet tarayıcısı olması beni çok şaşırtıyor. Bu cümleyi ilk defa duyduysanız siz de muhtemelen şaşırmışsınızdır. Bağımsız testlere göre Firefox, hepimizin en çok bildiği Google Chrome’dan bile güvenlik konusunda daha iyi bir internet tarayıcısıdır.

Günümüzde de sıkça güncelleme alan tarayıcı paradan önce kullanıcıyı önemsemektedir. Kullanıcılardan gelen geri dönüşlere en çok değer veren internet tarayıcısı da diyebilirim. En son yaptığı güncellemeler ile tarayıcıya dışarıdan eklenti yüklenmesi kaldırılmıştı. Bunun yapılmasının en büyük sebebi kesinlikle güvenliktir ! Kimine göre çok kötü olmuş olsa ad her zaman kapalı kutu modeli en güvenlikli modeldir.

Mozilla Firefox macOS, Windows, Linux, Android ve iOS platformlarında çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir