Google Chrome Neden Bu Kadar Ram Tüketiyor ?

Google Chrome çoğumuzun tercih ettiği internet tarayıcısıdır. Bu tarayıcıyı çoğumuzun tercih etmesinin sebebi stabil ve hızlı şekilde çalışması olarak özetleyebiliriz. Ancak Google Chrome’un bir kötü huyu var ki ram tüketimidir. Ramleri kullanmıyor bildiğiniz kendine köle yapıyor ve sömürüyor. Eğer kullanmış olduğunuz cihazın donanım seviye çok iyi değilse 2 – 3 sekme açtıktan sonra müzik dinlemekte zorlanırsınız.

Yukarıdaki paragraf sonrası gülü seven dikenine katlanır diyeceğinizi düşünüyorum. Ben de bu kafadayım zaten bu kadar iyi bir tarayıcının ram tüketmesine laf etmiyorum. Amacım burada Chrome’u kötülemek falan değil ki ne haddime ? Amacım bu yazıda bunun neden böyle olduğunu açıklamaktır.

Google Chrome yapısı gereği çalışırken tek bir program gibi davranmıyor. Bunu bir kaç sekme açtıktan sonra kullandığınız bilgisayardan görev yöneticisini açarak gözlemleyebilirsiniz. Google Chrome’da açılan her bir sekme aslında birer penceredir. Her pencere kendinden kullanması gereken ram miktarı olduğu için 7 sekmeli standart bir tarayıcı 7 sekmeli bir Chrome’dan az ram tüketecektir.

Google Chrome stabil çalışabilmek için web sayfasının gerek duyduğundan bir tık fazla ram ayırabilir kendisine bunun nedeni sitede bulunan script dosyaları olabilmektedir.

Tüm bu fazla ram tüketimine rağmen Google Chrome bana göre en iyi web tarayıcıdır. Bilgisayar kullanırken hiç bir zaman raf tasarrufu gibi konular performansın önüne bence geçmemelidir. Günümüz çağında her şeyden tasarruf etmeye çalışıyoruz, bari bilgisayarımızın ram tüketiminden tasarruf etmeyelim de performansını yaşayabilelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir