ListView Yenilemek İçin Kaydır – Android Uygulama Geliştirme 8

Liste üzerinde bizlere internetten veri gösteren neredeyse her uygulamada artık pulltorefresh özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde listeyi aşağıya doğru çektiğiniz zaman liste kendisini yeniliyor. İnternetten güncel verileri alıyor ve liste yeni baştan oluşuyor. ListView yenilemek için kaydır özelliğini devreye almak eskiden çok uğraş vericiydi. Artık Google sayesinde bu işlem çok daha pratik hatta komedi derecesinde basit bir hale geldi.

ListView Yenilemek İçin Kaydır Kodları

pull-to-refresh kodlarını Google resmi olarak Android SDK’in içerisine kattı. Bu demek oluyor ki normal bir componenti ekler gibi bu özelliği Android uygulamamıza ekleyebileceğiz.

 <android.support.v4.widget.SwipeRefreshLayout
        android:id="@+id/pullToRefresh"
        android:layout_width="match_parent"
        android:layout_height="wrap_content">
        <ListView
          android:id="@+id/ListView"
          android:layout_width="match_parent"
          android:layout_height="match_parent" />
      </android.support.v4.widget.SwipeRefreshLayout>

Listview’i içerisine alacak şekilde bir SwipeRefreshLayout ekledim ana ekranın tasarımına. SwipeRefreshLayout içerisine aldığı ListView türevi component için pull işlemini algılayabilmektedir. Arka tarafta yine bu component ile kodumuzu bağlayacağız tabiki de.

pull to refresh

Tasarıma bu özelliği eklediğimize göre artık arkaplan kodlarına da bu özelliği ekleyebiliriz. SwipeRefreshLayout’u karşı tarafta aynı türden bir değişkenle karşıladık. Karşıladığımız değişkene setOnRefreshListener dinleyicisi bağlık ve bu dinleyici içerisinde hazır bulunan setOnRefreshListener fonksiyonunu override yaptık. pullToRefresh.setRefreshing(false) ve çalıştırmak istediğimiz kodları yazdık. Şimdilik ben burada fonksiyonun çalıştığını yazdım. İlerleyen yazılarda ekrana bir liste vereceğim ve bu listeyi yenileyeceğim.

Liste kullanmakta olduğunuz projelere bu özelliği koymanızı öneriyorum. Günümüz mobil cihaz tüketicileri ben dahil bu özelliğe alıştı ve bu özelliği yüklediğimiz uygulamalarda arar olduk.

Projenin kaynak kodlarına projenin GitHub sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir