ELT Nedir ? ELT ve ETL Arasındaki Fark Nedir ?

ETL kısaltmasının açılımından, yazılım dünyasından ve günlük hayatımızda nerede olduğundan ETL Nedir ? ETL Aracı Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır ? başlıklı yazımda bahsetmiştim. Bu yazımda ise ELT nedir ve bir birine çok benzeyen bu ikili arasındaki farkı dile getireceğim.

ELT Nedir ?

ELT tahmin edebileceğiniz üzere ETL ve FPS gibi İngilizce kısaltılmış 3 kelimeden oluşmaktadır. Bu kısaltmayı oluşturan 3 kelime ETL kısaltmasında olan 3 kelime ile birebir aynıdır. Sadece sıralamaları farklıdır. ETL yazımı okumayanlar için o yazıdan buraya hemen kelimelerin içeriklerini alayım.

Extract: Kaynaktan veriyi çıkartıp alırız. Bu işleme kısaca extract deniliyor.

Transform: Aldığımız verinin yanında bulunan işimize yaramayacak veri parçalarını siler ve veriyi yorumlayabileceğimiz formata çeviririz. Bu işleme transform deniliyor.

Load: İşlediğimiz veriyi kayıt etme işlemine load deniliyor.

ETL prosedüründe bulunan olayların aynılarını yapalım ancak işleyiş sıramız farklı olsun. Prosedürün ilk sırası aynıdır. Kaynaktan veriler alınır. Bu sefer fark olarak veriler işlenmez ve herhangi bir dönüşüm işlemi yapılmadan sisteme yüklenmektedir. Hedef sistemde dönüşüm işlemi yapılmaktadır.

Temelde aynı işlemi yapıyoruz. Sadece işlemin sıralama farkı ve hedef sisteme olan iş yükünde bir değişiklik yapılmaktadır. Kullandığınız hedef sisteme göre ETL ya da ELT kullanabileceğinizi unutmayın. Sizin keyfiniz ve sistemlerin destekleme durumuna göre 2 yöntem arasında karar vereceksiniz.

ELT ve ETL arasındaki en temel fark işlemlerin sıralanışıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir