Frame Per Second FPS Nedir Yüksek Olması İyi Midir ?

Son zamanlarda oyuncu arkadaşlarımızın dilinde frame per second yani FPS kelimesini çok duyar olduk. Peki bu kelime neden bu aralar bu kadar popüler oldu? Oyuncular öncesi bu kelime ortada yok muydu? Hepsinden de önemlisi FPS nedir?

FPS Nedir?

FPS tabiki de İngilizce 3 kelimenin baş harflerinin birleşmesi ile oluşmuş bir kısaltmadır. Bu 3 kelime sırası ile Frame Per Second kelimeleridir. Bu 3 kelimeyi Türkçe’ye çevirecek olursak: Saniye (second) başına (per) kare (frame). Türkçe kelimesini bir toplayacak olursak ortaya saniye başına kare sayısı diyebiliriz ya da kısaca kare hızı da diyebiliriz. Bu kareler nerede karşımıza çıkıyor dersek, video gördüğünüz her yerde. İzlediğiniz bir videoda, bilgisayarınızda kaydırdığınız mouseda veya oyunlarda…

FPS Değerinin Yüksek Olması İyi Midir?

Kesinlikle evet! Bu değerin yüksek olması demek monitörde gördüğünüz tüm hareketli sahnelerin çok daha akıcı ve çok daha detaylı olması demektir. Bu durumu canlı bir örnek ile açıklayayım. Bir futbol maçını izlediğinizi düşünün. Maç içerisinde topun kaleciden çıkıp karşı kaleye girişi yani gol olması 30 saniye sürdü diyelim. Siz bu 30 saniyede gözünüzü 10 defa kırpın. Gözünüzün açık kalması süresi 1 saniye olsun ve bu zamanlar eşit aralıklar ile bölünmüş olsun. Aynı pozisyonu bir de gözünüzü 20 defa kırparak yapın. 20 defa yaptığınız zaman eminim ki gol olma sürecini çok daha detaylı göreceksiniz. Bu durumu FPS artışına benzetebilirsiniz. Saniye başına düşen kare sayısı arttıkça olayları çok daha detaylı bir şekilde görebileceksiniz.

Neden Bu Aralar Çok Duymaya Başladık

Bunun bana göre 2 sebebi bulunmaktadır.

  1. Artan dijital oyun pazarı ve YouTuberlar. YouTube üzerinde dijital oyun videoları arttıkça oyuncular bu oyunu oynamak istiyor ve ellerinde bulunan sistemler çok güçlü olmadıkça görüntü donarak kullanıcıya geliyor. Bunun sebebinin FPS olduğunu öğrenen konuşuyor.
  2. Gelişen teknoloji ile akıllı cep telefonlarımız ile çok daha kaliteli videolar kayıt etmeye başladık. Akıllı cep telefonu üreticileri cihazlarının ne kadar akıcı ve kaliteli video kayıt ettiğini söyleyebilmek adına bu rakamları kullanmaya başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir