Değiştirmeniz Gereken iPhone Güvenlik Ayarları

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS kendi içerisinde güvenlik yönünden başarılı bir işletim sistemidir. Ancak her gelen iOS güncellemesi ile daha güvenlikli bir hale gelirken bir yandan da daha güvenlik tehditlerine açık bir hale geliyor. Her gelen yeni özellik ile iOS kapalı kutu halinden çıkıp daha açık hale geliyor. Bu sebepten dolayı güncel sürüm bir iOS kullanıyorsanız değiştirmeniz gereken iPhone güvenlik ayarları bulunuyor.

İleri Düzel Veri Koruma

iOS 16.2 ile birlikte gelen bu yeni özellik ekranda görmekte olduğunuz veriler üzerinde çalışmaktadır. Bu listedeki verilerinizi iCloud’a yedeklediğinizi düşünelim. Ve bir şekilde iCloud’da bir sızıntı olduğunu düşünün ki bu yaşanmamış bir durum değil. iCloud sızıntısı sırasında çalınan verileriniz bu özellik sayesinde kullanılmaz halde sızmış oluyor. Çünkü sızan bu verileriniz şifrelenmiş durumdadır. Bu şifre de Apple sunucularında olmadığı için sızıntı sonrası sızan verileriniz kullanılmaz halde sızmış olur.

Uçtan uca şifreleme ile şifrelenen verileriniz iCloud’un hacklenmesi durumunda kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olsa da kullanılamıyor. Çünkü şifreleme için kullanılan şifre kötü niyetli kişilerin elinde bulunmamaktadır.

Bu özelliği bir kez açarsanız iCloud üzerinde bulunan verilerinizi diğer Apple cihazlarında da kullanabilmek için bu özelliği sağlayan işletim sistemlerinin o cihazlarda da olması gerekmektedir. Yani eski Apple cihazlarında iCloud verilerinizi kullanıyorsanız bu özelliği açmanızı pek önermiyorum.

Eğer bu özelliği açmak istiyorsanız Ayarlar > Apple Kimliğiniz > iCloud > İleri Düzey Veri Koruma özelliğini açmanız gerekmektedir.

Değiştirmeniz Gereken iPhone Güvenlik Ayarları

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama

Apple kimliğinize herhangi bir cihaz üzerinden erişmek istediğinizde doğal olarak şifrenizi giriyorsunuz. Şifre girişinin ardından Apple kimliğinizin açık olduğu cihazlardan veya tanımlayacağını telefon numarası üzerinden size 6 haneli bir doğrulama kodu gelmektedir. Bu kodun gelmesini istiyorsanız Ayarlar > Apple Kimliğiniz > Parola ve Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama özelliğini açın.

Benim şahsi fikrim bu özelliği kesinlikle açın. Apple kimliğinizin şifresini bir şekilde birisi tahmin ederse ya da bir şekilde öğrenirse kolayca üyeliğinize giriş yapamasın.

Güvenilir Cihazlar

Apple kimliğiniz ile giriş yapmış olduğunuz Apple cihazları güvenilir cihazlar olarak Apple kimliğinize eklenmektedir. Satmış olduğunuz Apple cihazlarını bu listeden kesinlikle kaldırın. Çünkü artık o cihaz başkasının kontrolündedir. 2 faktörlü kimlik doğrulama kodlarınız güvenilir cihazlara gönderilmektedir. Aynı zamanda güvenilir cihazlarınızda oturum açarken 2 faktörlü kimlik doğrulamaya her zaman ihtiyaç olmamaktadır. Uzun lafın kısası bu cihazlar sizin için güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır.

Güvenilir cihazları silmek için Ayarlar > Apple Kimliği menüsü altındaki cihaz listesini incelemeniz gerekmektedir.

Hesap Kurtarma Kişisi

Ayarlar > Apple Kimliği > iCloud > Parola ve Güvenlik > Hesap Kurtarma menüsü üzerinden Apple kimliğinizi kaybettiğinizde verilerinizi veya Apple kimliğinizi kurtarmanıza yardımcı olabilecek kişiyi seçebilirsiniz. Aynı zamanda cihazınızın şifresini unutursanız da bu kişi sayesinde cihazınızı kurtarabilirsiniz. Kesinlikle güvendiğiniz birisini buraya eklemenizi öneririm.

Hesabınızın Varisi

Allah korusun ancak vefat ederseniz sizin verilerinize erişebilecek kişiyi seçebilirsiniz. Aile büyükleriniz için bu özelliği kesinlikle ayarlamanızı öneririm. Bu ayarlama işlemini Ayarlar > Apple Kimliği > Parola ve Güvenlik > Varis menüsü üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

iOS İşletim Sisteminizi Güncel Tutun

Apple cihazınızı her türlü güvenlik açığına karşılık güncel tutmanızı öneririm. Hatta Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler menüsü altından kesinlikle Güvenlik Yanıtları ve Sistem Dosyaları özelliğini açın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir