Aralık 2019 Araba Satış Rakamları ve Durumu

Otomotiv endüstrisi için 11 ayın sultanı diye lansa edilen aralık ayının içerisindeyiz. Markalar, yıl sonu olması nedeni ile eldeki modelleri satmak istiyorlar. Eldeki arabalardan kurtulup yeni yılda yeni model arabaların satışına başlamak isterler genellikle. Sonuç olarak elde kalan araçlar seneye eski model olacaklar. Ancak Aralık 2019 araba satış rakamları ve durumu bize 11 ayın sultanını yansıtamadı.

Aralık 2019 Araba Satış Rakamları

21 Aralık 2019 tarihinde Ali Özçelik ile birlikte yapmış olduğumuz araba galeri gezisinde gördük ki galerilerde araba kalmamış. Galeriler içerisinde markaların tüm modellerine ait sergi araçlarını görmek zaten mümkün değil.

Örnek vermek gerekirse Peugeot bayiisinde Peugeot 208, 308 ve 301 modellerinden hiç bir paket seviyesinde arabayı sergi alanında göremedim. En azından bu araçlardan bir tanesini sergi alanında görmek isterdim. Yeni gelen 508’i görmek büyük merakımı gidermek istemiştim. Sergi alanında 508’i göremedim ancak test aracı Allure paket bir 508 vardı. Onu inceleyip test sürüşüne çıkabildik. Muhtemelen test aracı olmasa onu da satacaklardı.

İspanyol ateşi olan Seat’e gittiğimizde tüm araçların satıldığını duydum. En erken araç teslimatının Şubat 2020 içerisinde yapılacağını söylediler. Ocak 2020’de yeni Seat Leon tanıtılacağını düşünürsek Seat Leon kısa bir geçiş dönemi yaşayacak.

Renault bayisinde Clio Symbol ve Megane vardı sergi alanında ancak bunların tüm paketlerini görmek mümkün değildi. Bu arabaların da tüm paketlerini hemen teslim edemiyorlardı. Genellikle ticari arabaları görmek mümkündü.

Uzun lafın kısası cebinizde paranız olsa dahi bayilerde alacak araba bulunmuyor. Çünkü firmaların ellerinde bulunan tüm arabalar satıldı. Bayiler minimum stoklu bir şekilde yıl sonuna ulaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir