Yerli Otomobil Lansmanı Başarılı Bir Lansman mıydı ?

Fikirler görecelidir ancak bana göre bu lansman heyecandan olsa gerek bizim acemiliğimize gelmiş bir lansmandır. Otomobil adına çok daha iyi bir lansman yapılabilirdi. Yerli otomobil lansmanı etkinliğinde yaklaşık 15 dakika arabadan bahsedildi desem yeridir. Bu konuda arabanın bir şansızlığı da Bilişim Vadisi açılışı da aynı zamanda yapılıyor olmasıydı.

Yerli Otomobil Lansmanı

Bu etkinlik cumhurbaşkanımızın teşrif etmiş olduğu bir kurum ya da kuruluş açılışı mıydı yoksa yerli otomobilimizin lansmanı mıydı ?

60 yılı aşkın bir süredir yerli otomobil hasreti çeken milletimizin üretmiş olduğu bir arabadan bahsediyoruz. Milli duygularımızın kabardığı bol şovların olduğu bir lansmanı tercih ederdim. Arabaların yerin altından çıkması yerine otonom bir şekilde 10. Yıl Marşı açık tavanlarında Türk bayrakları ile gelmesini tercih ederdim.

yerli otomobil diz mesafesi

Arabanın lansmanı demek arabanın özelliklerinin konuşulduğu bir lansman demektir. Arabada iyi bir hızlı şarj sistemi, menzil ve hızlanma bilgileri dışında bir bilgi var mıydı ? Araba otonom 3 deniyor ancak sahnede araba gitmedi bile, neden ?

Sonuç olarak bu arabalar otonom 3 sürüş teknolojilerini kapsıyorlar. Tabi şu anda bu araçlar birer prototip olduğu için muhtemelen yazılımsal bir çok özelliği henüz çalışmıyor diye düşünüyorum. Bu sebepten dolayı şimdilik ülke dışından gelmiş metal parçaları gibi sahnede durdular.

Cumhurbaşkanı araç yakınına ilerlediği zaman güvenlik nedeni ile arabalara yaklaşmıyoruz tarzı bir açıklama geldi. Neden ? Prototip halde duran bir arabaya yaklaşmak ne gibi güvenlik açığı doğuruyor ? Otonom araç bir anda hareket edip cumhurbaşkanımızı mı ezecek ?

Yerli Otomobil Lansmanı

Araç içerisine ait çok az görüntü ve video paylaşıldı. Aracın içerisini neredeyse hiç göremedik. Halbuki araç içerisinde bulunan donanım ve teknoloji seviyesinden biraz lansmanda bahsedilip canlı olmasa bile resimleri gösterilseydi çok daha hoş olurdu.

SUV model çok göz önünde tutuldu ancak sedan model biraz geri planda gibi kaldı. Bunu ülkemizdeki SUV çılgınlığına yoruyorum. Ülkemizde neden SUV tercih edildiğini SUV Gerçek Tercih Sebepleri başlıklı yazıda anlatmıştım.

5 büyük birleşerek bu projeye cumhurbaşkanımızın önderliğinde başladılar. Kendileri sahneye davet edildi. Her biri tabiki de teşekkürlerini ilettiler ancak hiç biri de proje hakkında biraz bilgi verecek cümleler kurmadı diyebilirim. (Neredeyse).

İleriki günlerde 5 model olacağı söyleniyor, biz 2 prototip gördük. Bu arabaların akıbeti ne olacak ? Sadece bu karosere sahip araçlar üretileceğinin hayali mi var ? Web sitelerinde bile SUV araç çok ön planda. Diğer araçlarla ilgili bilgiler bulunmuyor.

Bence her bir model için ilerki günlerde yerli otomobil lansmanı tekrar edilmesi gerekiliyor. Araç özellikleri kanlı ve canlı bir şekilde gösteren lansmanlar…

Unutmadan ön ızgaradaki lale motiflerine ne oldu ? Galiba prototip ızgaralardan birisiydi kendisi. Zaten lansman içerisinde genel bir ızgara krizi hakimdi diyebilirim.

TOGG Otomobil Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir