Android Telefon Rakibi Gene Android Bir Telefon Olabilir iPhone Olamaz !

Günümüz akıllı cep telefonu pazarını domine etmiş 2 adet işletim sistemi var. Bunlardan birisi şüphesiz Android diğeri de iOS işletim sistemidir. Tabiki Android işletim sistemini temelinde kullanan farklı işletim sistemleri de vardır ancak bunları da kabaca Android işletim sistemi olarak gruplayabiliriz. Android telefon rakibi gene Android işletim sistemini kullanan bir akıllı cep telefonu olacaktır. Bana kalırsa Android telefon rakibi asla iPhone’a tamamen rakip olamaz!

Uygulama Mağazası

Android işletim sistemini kullanan 2 farklı markaya ait akıllı cep telefonunu düşün. Her 2 marka da Google sertifikasına sahip ise uygulama mağazası olarak Play Store’a bağlanacaktır. Bu demek oluyor ki her 2 cihaz da aynı mağaza havuzuna erişim yetkisine sahip ve donanımları el verdiği kadar bu mağazadan uygulama desteğine sahip olacaktır. Bu 2 cihazdan herhangi birinde App Store’da bulunup Play Store’da bulunmayan bir uygulamayı çalıştırabilir misiniz?

Bazı Android işletim sistemini kullanan cihazlarda Play Store yerine farklı uygulama mağazaları bulunuyor. Bunun ben de farkındayım ancak farklı uygulama mağazalarındaki bu uygulamayı Play Store’a yükleyebilir ya da yüklemeden direkt olarak diğer Android cihazda da apk yöntemi ile çalıştırabilirsiniz.

Google Servisleri

Her Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonunda Google Servisleri bulunacak diye bir kural bulunmamaktadır. Android işletim sistemi lisansı ile Google Servislerini kullanmanın lisansları bir birinden farklıdır. Bu sebepten dolayı tüm Android cihazlarda Google Servisleri bulunmamaktadır. Bu durum da Android bir cihazı diğer Android cihazlardan ayıran önemli bir farktır.

Bakacak olursak Google Servislerinin büyük çoğunluğu iPhone’da öyle ya da böyle bulunmaktadır. Ancak Apple servislerinin çok az bir miktarı Android cihazlarda bulunmaktadır. Ve marka fark etmeksizin Apple servislerinin Android cephesindeki destek yelpazesi aynıdır. Bu sebepten dolayı bana göre iPhonelar hem Apple servislerinin desteği hem de Google servislerinin bir kısmına sahip olması nedeniyle Android cephesinden daha iyi bir konumdadır.

Android Telefon Rakibi Ancak Android Telefon Olabilir

Kullanıcı Arayüzü

Aynı sürüm Android işletim sistemini kullanan 2 farklı markaya ait akıllı cep telefonlarını ele alalım. Her 2 modelin de kullanıcı arayüzü farklı. gözüküyor ancak gene de hissediyorsunuz di mi temelinde bu 2 cihaz da bir birine çok benziyor. Çok normal değil mi? markalar arayüzleri bir birinden bağımsız olarak tasarlıyor olabilir. Ancak bu arayüzlerin oturtulduğu temel katman aynı sürüm Android ve tasarım dillleri de günümüz trendleri olduğunu düşünürsek arayüzler aslında bir birine çok benziyor. Aynı zamanda her 2 marka da arayüzünü Android’in el verdiği kadar farklı tasarlayabiliyor.

Donanım ve Performans

Apple kendi mobil çiplerini üreten bir firmadır. Yazılım ve donanımını Apple bir arada tasarlamaktadır. Bunun bir avantajı olarak da cihazları düşük donanımsal kaynaklara rağmen çok iyi bir performans ile çalışabilmektedir. Android işletim sistemini kullanan cihazlara bir de göz gezdirelim. İşlemci olarak MediaTek, Snapdragon ya da Exynoss bulunuyordur. Ya da bu 3’ü dışında farklı bir işlemci çipi bulunuyordur. Bu işlemci çipleri Android işletim sistemi ve tasarımı sırasında bilinmeyen bazı donanımlar ile tasarlanacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu sebepten dolayı Apple’ın donanımları ile stabil çalışan A serisi işlemci çipleri kadar akıllı cep telefonu içerisinde stabil çalışamaz.

Aynı zamanda bu işlemci çiplerini Android işletim sistemini kullanan farklı markaların cihazları içerisinde de görebilirsiniz. Bu işlemci çiplerinin performans test sonuçlarını kendi arasında rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz. Ancak Apple tarafından bir çip ile bu cihazları karşılaştırmak istediğinizde işler birazcık karışacaktır.

Yarış İçinde Olmak

Fark ediyor musunuz Android işletim sistemini kullanan cihazlar kendi arasında teknolojiyi ilk kullanmak gibi bir yarış içerisindedir. Bu yarışın doğurduğu bir sonuç olarak piyasaya stabil olmayan cihazlar çıkıyor. En son teknolojiyi her zaman iPhone’dan önce Android cihazlarda görürüz ancak bu özellik nedense hiç bir zaman ilk gördüğümüzde tam olarak istendiği gibi çalışmaz.

Android akıllı cep telefonunu iyi yapan nedir?

Android işletim sistemini kullanan bir akıllı cep telefonunu iyi yapan tek şey fiyatıdır! İster orta seviye ister üst seviye bir akıllı cep telefonu alın. Özelliklerine göre uygun fiyatı sunan sizin karşılaştırmanızda muhtemelen kazanan model olacaktır.

Bana bir iPhone modeli ile Android işletim sistemini kullanan 2 akıllı cep telefonundan hangisini alayım diye sorular soruyorsunuz. Öncelikle şunu size söylemek istiyorum. Bu kararı verirken 2 şekilde değerlendirme yapmanızı istiyorum:

Nasıl Karar Verilmeli

Cihaz Özelliklerinin Karşılaştırması: Her 2 cihaz arasında cihaz özellikleri ve donanım konusunda ön plana çıkan bir fark var ise ve bu özellik sizin için çok kritik ise bu özelliğe sahip olan cihazı almanız kesinlikle doğru olacaktır. Çünkü bu özellik sizin için önemlidir. Örneğin kamera konusu sizin için çok kritik ise kamerası iyi olan modeli, gün içerisinde şarjınızın uzun süre dayanması kritik ise şarjı daha uzun giden modeli tercih etmelisiniz.

Ekosistemlerin Karşılaştırması: iOS işletim sistemini mi Android işletim sistemini mi kullanmak istiyorsunuz bunun kararını vermenizi öneririm. iPhonelar yapısı gereği Apple ekosistemine bağlı bir cihazlardır. Bundan sonra Apple ekosisteminden devam edecek misiniz ekosisteme ait diğer cihazları satın alacak mısınız? Uygulama mağazası, kullanıcı arayüzü ve her 2 işletim sisteminin size sunabildiklerini bir karşılaştırıp kararınızı ona göre vermenizi öneririm.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir