iPhone Düşük Güç Modu Zararlı mı ? Hep Açık Tutulur mu?

iOS 9 işletim sistemi ile birlikte hayatımıza giren düşük güç modu bir çoğumuzun kullandığı bir özelliktir. Ancak ülkemizde iPhone fiyatları ve pil değişim fiyatları bu kadar artmış hepimiz doğal olarak iPhone düşük güç modu zararlı mı diye düşünüyoruz. Sizinle bu yazıda düşük güç modunun ne yaptığını, avantajlarını ve dezavantajlarını konuşacağız.

Düşük Güç Modu Aslında Ne Yapıyor?

Düşük güç modu iPhone’un bazı özelliklerini kapatarak şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Çok kritik özellikler olmadığı için düşük güç modunu açmak sizin günlük hayatınızı çok etkilemeyecektir ancak iPhone kullanım deneyiminizi biraz olumsuz etkileyecektir. Kapatılan bu özellikler:

 • 5G
 • iCloud fotoğraf yedeklemesi
 • Bazı uygulamaların arka planda yenilenmesi
 • Uygulamalar otomatik güncellenmeyecektir
 • Ekran yenileme hızı 60 Hz olarak sınırlandırılacaktır
 • Ekran parlaklığı kısılacaktır
 • Cihaz 30 saniyede otomatik kilitlenecektir
 • Email alımı durdurulacaktır
 • Bazı görsel efektler azalacak veya kapatılacaktır

Düşük Güç Modunu Açmak

iPhone’da düşük güç modunu açmak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Bunlar:

 1. Ayarlar > Pil menüsünden Düşük Güç Modu özelliğini açabilirsiniz.
 2. Denetim merkezine düşük güç modunu ekleyip denetim merkezinden açıp/kapatabilirsiniz.
 3. Düşük Güç modunu açmak için kişisel otomasyon ya da kestirme yaratabilirsiniz.

Ekranın sağ üst köşesinde görmüş olduğunuz pil göstergesi sarı renkte ise düşük güç modu açık demektir.

iPhone Düşük Güç Modu Zararlı mı?

Aslında hayır, düşük güç modu zararlı değildir. Düşük güç modunu açtığınız zaman iPhone’unuzun şarjı normale göre daha uzun süre dayanacaktır. Bu da uzun vadede iPhone’un daha az şarj edilmesini sağlar. Daha az şarj edilen batarya da daha az eskiyeceği için bataryanız daha yeni kalacaktır. Yeni batarya demek yüksek pil sağlığı demektir.

Ama benchmark testlerinden gözlemlediğim kadarıyla cpu ve gpu performansında bir düşüş yaşanıyor. Bu demek oluyor ki iPhone’unuz performansında / gücünde bir düşüş söz konusudur. Yoğun güç gerektiren işler yaparken düşük güç modunu açık tutmak bu işlerin daha uzun sürede biteceği anlamına gelecektir. Bu da cihazın daha çok ekranının açık kalmasına, daha çok ısınmasına ve yorulmasına neden olabilir.

Şarj Az Değilken Düşük Güç Modunu Açmak

Şarjınız % kaç olursa olsun düşük güç modunu açmanın batarya üzerine direkt bir zararı yoktur. Bu konuda şunu size örnek verebilirim: Düşük güç modunu açıp da iPhone’unuzu şarja bağlarsanız cihazın şarjı %80’e geldiğinde düşük güç modu iOS işletim sistemi tarafından kapatılır. Eğer düşük güç modu herhangi bir %’nin üzerinde zararlı olsaydı iOS işletim sistemi iPhone’u şarja takar takmaz bu özelliği kapatırdı.

Düşük Güç Modu Nasıl Hep Açık Tutulur

Aslında iOS işletim sistemi düşük güç modunu sizin manuel olarak açıp kapatmanıza izin veriyor. Ancak siz bunun için kişisel otomasyon yaratabilirsiniz. Örneğin pil yüzdeniz %100’ün altına indiğinde düşük güç modunu aç diyebilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir