Akıllı Cep Telefonlarda Neden Radyo Yok ?

Özellikle iPhone sonrası piyasada bulunan akıllı cep telefonlarında radyo yok fark ettiniz mi ? Hiç bir iPhone modelinde internet radyosu hariç radyo bulunmadı. Akıllı sayılabilecek Nokia ve Samsung modellerinde bu özelliği bir süre gördük. Android işletim sistemini kullanan bazı Samsung modellerinde de radyo özelliği bulundu ancak bir süre sonra kaldırıldı ve yeni hiç bir akıllı cep telefonunda radyo bulunmuyor. Akıllı cep telefonlarda neden radyo yok ?

Akıllı Cep Telefonlarda Neden Radyo Yok ?

Telefondan radyo dinleyebildiğimiz ilk günler ne güzeldi değil mi ? Yüz yılın olayı gibi bir kulağımızda hep radyo dinlerdik. Etrafımızdaki insanlara haberleri aktarır ya da maçtaki güncel durumu aktarırdık. Ama artık bu durum ortadan kalktı.

İşin aslında radyo dinlemek için gerekli donanımlar neredeyse tüm akıllı cep telefonu modellerinde bulunuyor. Android ile cihaz piyasaya süren firmalar bu donanımın varlığını doğruluyor ancak Apple inkar ediyor. Bu çipin var olmadığını bile düşünsek neden geri konulamıyor diye sorabiliriz ?

Doğal afetlerde bir numaralı toplu iletişim kanalı olan radyonun varlığı akıllı cep telefonlarından kaldırıldı. Bunun bana göre 2 farklı sebebi bulunuyor. Maalesef her 2 sebep de bizim pek yararımıza değil.

Çıkar İlişkisi

Dijital servis ve operatör firmaları akıllı cep telefonu üreticilerine baskı yapıyor ya da rüşvet veriyor olabilir. Akıllı cep telefonlarında şu anda radyoyu internet üzerinden dinlemek mümkündür. İnternet üzerinden dinlenen radyolar internet paketinizi sömürüp size yeni paketler aldırabilmektedir. Bu durum da operatörlerin işine gelmektedir.

Spotify, Google Müzik, Apple Müzik ve Fizy gibi dijital servis sağlayıcıları sayesinde aylık belli bir ücrete son derece kaliteli müzikler dinleyebiliyoruz. Eğer biz radyo devrine geri dönersek onlar nasıl para kazanacaklar ?

Ayakta Uyutuluyoruz

Radyoların müzik dinletmek dışında en belirgin özelliği de bize haberler sunmaktır. Yukarıda saymış olduğum dijital servisleri kullanırken haberleri dinlemeyiz. Sadece müzik dinler ve çeşitli ruh hallerine bürünürüz. Elimizdeki akıllı cep telefonu ile internette dolaşarak haberlere bakarız. Gerçi ben onu da pek yapmıyorum ama neyse. Fark ettiyseniz bu madde de biraz çıkar ilişkisi maddesine dayandı.

Ne fark eder ki ? Hepimiz bu duruma alıştık. Hiç birimiz gün içerisinde akıllı cep telefonlarda neden radyo yok diye sormuyoruz. Gerçi olsa da dinler miyiz ? Ben kendi adıma konuşayım olmaması beni pek etkilemiyor. Olsa da dinleyeceğimi sanmıyorum. Arabada bile radyo dinlemeden Spotify kullanan birisiyim. Haberleri arabada giderken dinlemem. İnternette araştırarak okumak daha çok hoşuma gidiyor. Radyodan dinlenen müziğin kalitesi bana göre çok daha kötü geliyor.

Gelelim işin gerçeğine: Ülkeler arası vergilendirme nedeni ile radyo özelliği yazılımsal olarak kitlenerek satılıyor. Eğer bu cihazlarda radyo olsaydı cihazların fiyatı daha pahalı olacaktı ve satış rakamları çok daha düşük olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir