Format Virüsleri Siler mi ? Formattan Sonra Virüsler Silinmez !

Yanlış bilinen bazı gerçekler vardır ya, işte bu sorunun cevabı da onlardan bir tanesidir. Format virüsleri siler mi ? Hayır ! Formattan sonra her virüs silinmez. Sadece yazılım katmanı bazındaki virüsler silinmektedir.

Bilgisayarcıya bilgisayarıma virüs bulaştı ne yapmam gerekir diye sorarsanız, getir format atayım kardeşim der. Aslında yanlış bir düşünce değil ancak eksik bir düşünce kesinlikle !

Bilgisayar ya da akıllı cep telefonlarınızın işletim sistemi katmanı üzerinde çalışan virüs ya da malware gibi yazılımlar format sonrası silinmektedir. Ancak işletim sistemi katmanının altında çalışan ya da farklı senaryolar ile formattan kurtulmayı başaran virüsler format sonrası silinmez. Bu sebepten dolayı format her virüsü siler cümlesi çok yanlıştır.

Format Virüsleri Siler Mi ?

Format virüsleri siler ama işletim sistemi katmanında çalışan virüsleri siler. Bazı senaryolarda virüsler formattan sağ çıkmayı başarabilir ve virüsler silinmemiş olur. İşte o senaryolar:

Yedek Dosyalarında Virüs Saklanmıştır
Format atmakta olduğunuz cihazdan format sonrası kullanmak için yedeklemiş olduğunuz dosya ve klasörler içerisinde virüs bulunuyor olabilir. Format sonrası cihazınıza bu dosyaları geri yüklediğiniz zaman virüsü de yüklemiş olursunuz. Bu sebepten dolayı geri yükleme işleminden önce bu dosyaları yaratmanızı öneririm.

Geri Yükleme (recovery) Hafızasına Sızan Virüsler
Bazı virüsler cihazınızda bulunan işletim sistemi kurtarma dosyaları arasına sızmaktadır. Buraya sızan dosyalar format ile silinmezler. Sizin format işleminiz tamamlandığında hemen kaldıkları yerden yavaşlatmaya devam ederler.

Kök Dosyaya (root) Bulaşan Virüsler
Bilgisayarınızdaki dosya mimarisi ağaç stilindedir. Sizin dosya ve klasörleriniz işletim sistemi altındaki ağaç kıvrımında bulunmaktadır. İşletim sistemi ise farklı ana dizinler altında bulunmaktadır. Bazı virüsler işletim sisteminin üst dizisindeki dosyalara bulaşmaktadır. Format ile işletim sistemi ve altındaki ağaç kıvrımlarını temizleyebilirsiniz.

Donanımlara Bulaşan Virüsler
USB bellek ve yazıcılar gibi donanımsal cihazlara virüsler bulanabilmektedir. Format sonrası bu cihazları cihazınıza bağlarsanız virüsü yeniden bilgisayarınıza bulaştırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir