Uygun Fiyatlı Arazi Canavarı Lada Niva – Özel Arabalar 13

Özel arabalar yazı serisinde Rus yapımı bir arabanın olacağını hiç tahmin etmiyorum. Ancak hakkının hakkını hakkıya vermek lazım. Bu fiyata alınabilecek en kabiliyetli arazi aracı olan Lada Niva şaka gibi ama bu listede, evet.

Lada Niva Özellikleri

İlk Lada Niva 2121 kod adı ile 1976’da üretim bandından çıktı. O zamanlar markanın tasarımcıları arabayı Land Rover şasesine konmuş Renault 5 motoru olarak tanımlıyorlardı. 70’li yıllarda sürekli 4 çeker aktarım organları ve monokok gövde sadece Land Rover ve 1 – 2 markada daha bulunuyordu.

İlk olarak 3 kapılı olarak piyasaya çıkmıştır. Ardından 5 kapılı olarak piyasaya yeniden giriş yapmıştır. Uzun yıllar piyasada olmasından ve basit bir yapısı olması sayesinde arabanın çeşitli versiyonları üretilmiştir. Bunlardan birisi suda 9 km/h hız yapabilen amfibik Lada Reka oldu. Tahmin edersiniz Reka askeri amaç ile üretilmiştir.

lada reka

Araba sadece arazi kullanımında iyiydi desem yeridir. Arabanın ağır bir direksiyonu, kazık gibi pedalları, rahatsız edici ve desteksiz koltukları bulunmaktadır. Bu konfor seviyesinde pek uzun yola çıkmak isteyebileceğinizi düşünmüyorum. Motoru da çok performanslı bir motor değildir. Bu sebepten dolayı arabanın uzun yoldaki performansı sizi üzecektir.

lada niva arkası

Arabanın eski motoru yakıt olarak beklenenin biraz üzerinde yakmaktadır. Ancak yedek parça olarak çok ekonomiktir. Arazide vurup parçaladıkça hiç aldırmayacağınız ve üzülmeyeceğiniz bir arabadır. Aynı zamanda basit mekanik yapısı sayesinde arıza durumlarında bu arabaya çok kolay bir şekilde müdahale edilebilmektedir.

lada niva 5 kapılı

Kısa ve dikdörtgen şase yapısı sayesinde yaklaşma ve uzaklaşma açıları çok iyidir. Bunun sayesinde çoğu zaman yükseltme kitine ihtiyaç duymamaktadır. Aynı zamanda ağırlık olarak da rakiplerine göre çok hafiftir.

lada niva offroad

Bu arabanın stepne tekeri kaputunun içerisinde yukarıda yer almaktadır. Önden yapılan kazalarda ilk iş bu tekerin uçmasıdır.

Bu arabanın kötü konforu ve yüksek yakıtına rağmen arazideki keçi inadı sayesinde lüks SUV modellerinden iyi performans sergilemesi ve ulaşılabilir fiyatı olması sayesinde özel bir araba olarak listemdeki yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir