Yeni Tesla Model S 2021 ve İlginç Direksiyonu

Elektrikli araba pazarını domine etmiş Tesla en sonunda Model S modelini güncelledi. En sonunda diyorum çünkü yıllardır bu araba aynı tasarımla piyasaya çıkıyordu. Yeni Tesla Model S 2021 için çok büyük bir yenilik söz konusu değil. Ufak tefek makyaj operasyonu ama söz konusu Tesla olunca yaptığı en küçük dokunuş bile çok radikal olabiliyor. 

Araç lastikleri yeniden tasarlanmış daha fazla gücü yola aktarabilmeniz için iyileştirilmiş. Arabanın dış tasarımı aerodinamizm açısından iyileştirilmiş. Dünyadaki en aerodinamik araç olarak web sitesinde bir cümlee yazıyor. 0.208miş sürtünme kat sayısı. 

İç tasarım evet yenilendi. Bilgi eğlence sistemi yenilendi direksiyon yenilendi. Bu direksiyonu Tesla’nın konsept araçlarında görmüştük ancak gerçek olabileceğine ihtimal vermiyordum.

https://youtu.be/2oOWTph6hrA

Yeni Tesla Model S Direksiyonu

Direksiyon simidi yarım ya tepesi yok direksiyon simidinin. Kesinlikle 3. parti firmalar arasından bu direksiyon simidini tamamlayan aparatlar internette satılacaktır bunu baştan söyleyeyim.

Uçak kontrolcüsü gibi olmuş yeni direksiyon. Baktığımız zaman sinyal kolları da yok onlar direksiyonun sol tarafından dokunmatik tuş gibi duruyor. 

Ön yargılı yaklaşmak istemiyorum belki de bu tipte bir direksiyon kullanım açısından daha iyidir bilemiyorum. Beni düşündüren 2 soru var.

1) Evet, bu araba otomatik park edebiliyor ancak özellikle park manevralarında bu simidin tam olmasını ben bir hayli kullanıyorum o iş etkilenecek mi ? 

2) Bu şekilde bir direksiyona sahip araç karayollarına çıkabilir mi ? Muayeneden geçer mi ? Markanın açıklamasına göre amaç kadranların ekranını daha iyi kullanabilmek. Evet bu problemi Peugeout’un i-Cocpitinde çok yaşıyoruz ama bunun çözümü direksiyonun tepesini kesmek midir ?

Uçak kontrolcüleri böyle tamam ama o kontrolcüleri 360 derece çevirmiyoruz. Bunu zaman zaman çevireceğiz her ne kadar her şeyi otomatik yapıyor olsa da

Dokunmatik ekran eskiden diklemesine duruyordu şimdi yatay bir şekilde konumlandırılmış. 17 inç büyüklüğünde 2200×1300 çözünürlükte bu ekran ile sistemin tepki hızı da arttırılmış deniyor. Ekranı bu şekilde yatay koyup ekran altındaki gözlerin işlevselliğini arttırmak kabul edilir bir hamle olmuş.

2021 Tesla Model S

Arabanın arka yolu taşıma alanına da yeni bir ekran eklenmiş. Arkadaki yolcuların da iyiliğini düşünerek bu noktaya bir ekran eklemiş. Arkadaki yolcular bu ekrandan pek çok oyunu oynayabilecekleri gibi, bilgi eğlence sistemini kontrol etme fırsatı da bulacak.

Arka diz mesafesi ve baş mesafesi de arttırılmış deniyor. Aynı zamanda arka kol dayamada dahili kablosuz telefon şarjı ve bir göz bulunduğu söyleniyor. 

Telefon ve tabletler için kablosuz çoklu Bluetooth bağlantısı, usb-c şarj girişleri ve kablosuz hızlı şarj gibi imkanlar araçta var ki elektrikli bir araç olduğu için bunları yapmak kolay olacaktır diye düşünüyorum.

22 hoparlörlü 960 wattlık bir ses sitemi var araçta buna lafım yok ancak araçta active-noice canceling var. Kulaklıklardan bildiğimiz bu sistem nasıl çalışıyor ? Kulaklık dış ortamdaki sesleri mikrofonu ile duyuyor ve bu sesleri yok edecek ters fazdaki sesi üretiyor. İyi güzel ancak bir arabada dış sesi duymamak ne kadar doğru ? Evet yol sesi ve motor sesi gibi şeyleri yok edecekse güzel ama korna sesleri ikaz sesleri bunları da duymamız lazım tamamen dış dünya ile bağlantımızı kesemeyiz. 

Söz konusu Tesla ise donanım kısmını konuş konuş bitiremeyiz. araba bildiğiniz gibi otonom garajdan kendi çıkar kendi kendine park eder. Navigasyondaki hedefe kendi kendine gider şerit değiştirir her şeyi yapabilir. 

Tesla Model S 2021 Motor Seçenekleri

Şu anda web sitesinde gördüğüm kadarı ile 3 motor kombinasyonu seçeneği var doğal olarak her üçü de elektrikli modeller. 

Long Range olarak isimlendirilmiş kombinasyon ki Türkçe’ye çevirirsek uzun menzilli seçenek diyebiliriz. 2 elektrik motoru ile 4 çekerden gücü aktaran bu sistem 3.1 saniyede 0-100 km/h hızlanmasını tamamlıyor. 412 mil Google’a göre ortalama 663 kilometrelik bir menzil sunan sistem toplamda 670 beygir üretebiliyor.

Bir de Plaid versiyonu var arabanın 3 elektrik motoru ile çok deli bir maknina olmuş. Seri üretim 0-100 km/h hızlanmasını en hızlı tamamlayan araba olma ünvanına Tesla Model S bu kombinasyon ile kavuşabilir. 0-100 km/h hızlanmasını bu araç 1.99 saniyede tamamlayabiliyor. 1020 beygir üretip 390 mil yani yaklaşık 628 kilometre menzile sahip olabiliyor.

1.99 saniye mükemmelin ötesinde bir değer kesinlikle. Nasıl bir G kuvveti oluşur nasıl bir tork var arabada gerçekten hayranlık duyulası cinsten. 

3. bir versiyon olan Plaid+ adı verilen yeni donanım kombinasyonu ile bu canavar 800 kilometreden fazla menzil sunacak ve 0-100 km/sa hızlanmasını 2 saniye civarında tamamlayabilecek.

Araç için özel üretilen lastiklerle bu araçlar 320 km/h azami sürata ulaşabileceği söyleniyor. Elektrikli araçlarda bu hızlar çok iyi çünkü hız belli bir seviyenin üzerine çıktığı zaman elektrik tüketimi bir hayli artıyor elektrikli araçlarda. 

Yeni Tesla Model S Ne Kadar ?

Long Range modeli 79.990$ Plaid 119.990$ Plaid+ 139.990$

Fiyatlar hakkında fazla bir yorum yapmayacağım. Tesla bu işin uzmanı oldu adamların açıkladıkları rakamlar çok ileri seviyede ve isterler yani bu paraları bir şey diyemem. Gitse 200.000$ dese gene bir şey diyemem çünkü moopoly olmuş durumda neredeyse pahalı ama adam sektörü domine etmiş ister der geçerim. Sen almazsın ya da alamazsın olur biter bunu alamıyorsun diye markanın pahalı fiyatlarını suçlamak bilmiyorum marka umursamaz evet der geçer. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir