Microsoft Dynamics Business Rules – İş Kuralı

Microsoft Dynamics CRM formları üzerinden Javascript harici yapabileceğiniz bir başka kişiselleştirme işlemi de Microsoft Dynamics Business Rules yani İş Kurallarıdır.

Microsoft Dynamics Business Rules

İş kuralları sayesinde herhangi bir kod yazmadan varlığın formu üzerindeki alanları kullanarak şartlara bağlı olarak forma fonksiyonellik katabiliriz. Arkaplanda tabiki de iş kuralları Javascript kullanmaktadır. Ancak kod yazmak istemiyorsanız bir çok işlemi iş kuralları üzerinden Javascript kodu yazmadan yapabilirsiniz.

Kapsam / Scope:

Her bir iş kuralının çalışmakta olduğu kapsamı (scope) vardır. Bu kapsam varlık, tüm formlar ya da seçmiş olduğunuz tek bir form olabilir.

Kapsamı varlık (entity) olarak seçersek iş kuralında bulunan işlemlerin hepsi server-side tarafta yapılmaktadır. İş kuralı varlık form üzerinden ya da farklı bir web uygulaması üzerinden kayıt edildiğinde ya da güncellendiğinde çalışmaktadır.

Kapsamı tüm formlar seçtiğimizde iş kuralı client-side olarak çalışmaktadır. Bu durumda iş kuralı sadece form üzerinden kayıt güncellendiğinde ya da kayıt edildiğinde çalışmaktadır.

  • İş kuralları toplu düzenleme ve toplu içe aktarımlarda çalışmaz.
  • İş kurallarında traye ya da debug işlemi yapılamaz.
  • If…else koşulları bir iş kuralında 10 adet ile sınırlandırılmıştır.
  • İş kuralı ile Javascript fonksiyonu çağıramazsınız.
  • İş kuralları sekmeler ile etkileşime giremez.

Bir varlık üzerinde birden fazla iş kuralı varsa bu iş kurallarının aktifleştirildiği sırayı bilmek gerekmektedir. İş kuralları aktifleşme sırasına göre çalışmaktadır. İş kurallarına bağlı alanların güncellenmesini takip etmek amacıyla aktifleşme sırasını göz ardı etmemenizi öneririm.

Sistem Javascript –> Özel Javascript –> İş Kuralları

İş kuralları çalışma esnasında yukarıdaki sıralamaya göre çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı form üzerinde göreceğiniz ya da iş kuralının güncelleyeceği datalar daha önceden modifiyelenmiş datalar olabilir.

Microsoft Dynamics Crm İş Kuralı Oluşturmak

  1. İş kuralı oluşturmak istediğiniz varlığa ait herhangi bir formu açın.
  2. Formun üstünde bulunan Ana Sayfa ribbonu üzerinden İş Kuralları butonuna basın.
  3. Ekranın sağ tarafında İş Kuralları Gezgini sizi karşılayacaktır. Burada mevcut tanımlı olan iş kuralarını görebilirsiniz. Yenisini oluşturmak için gezginin altında bulunan Yeni İş Kuralı butonuna basmalısınız.
  4. Açılan pencerede İş Kuralının özelliklerini tanımladıktan sonra kaydete basıp iş kuralını oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir