Wikipedia Açma Konusunda Yeni Bir Açıklama Geldi : Açılıyor

Wikipedia Nisan 2017 tarihinden bu güne kadar ülkemizde erişim yasağına maruz kalmıştı. Maalesef ifade özgürlüğünü ihlal eden bu karar ülkemizde yaşanan büyük bir ayıptır. Wikipedia yasağı kalktı mı diye ilk günlerde hep bir birimize sorar olmuştuk. Ancak sonrasında Wikipedia Zero ile birlikte bu yasağın olduğunu bile unuttuk. Wikipedia açma konusu son günlerde yeniden gündeme geldi.

Wikipedia Açma Konusundaki Son Gelişme Olumlu

Aralık 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nden Wikipedia yasağı hakkında bir açıklama gelmişti. Wikipedia Erişim Yasağı Kalkacak mı AYM Açıklaması ? başlıklı yazımda bu açıklamayı okuyabilirsiniz. Bu açıklama sonrasında içimde güçlü bir ihtimal oluşmuştu. Bu ihtimalin doğruluğunu bu gün Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’den gelen açıklama gösterdi.

Anayasa Mahkemesi’nin yapmış olduğu açıklamada bu yasağın ifade özgürlüğünü ihlal ettiği dile getirilmişti. Adalet Bakanımız bu gün Ankara Hakimevi’nde gazetecilere karşı bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklanınca Wikipedia açılacaktır.

Anayasa Mahkemesi ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini düşündüğü bir yasak hakkında bence gerekçeli karar çıkaracaktır. Bu kararın çıkmasının ardından Wikipedia erişim yasağı da kalkacaktır.

Bu demek oluyor ki yine bize beklemek düşüyor. Anayasa Mahkemesi’nin konu hakkında çıkartacağı gerekçeli kararı bekleyeceğiz. Tabi ki de çıkmama olasılığı var kesinlikle çıkacaktır diyemiyorum ancak çıkacaktır. Bu karar çıkana kadar bize Wiki Zero yolu gözüktü.

Hürriyet Haber Sayfası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir