Wikipedia Erişim Yasağı Kalkacak mı AYM Açıklaması ?

Uzun bir süredir ülkemizden Wikipedia’ya girilemiyor. Ben bu yasağın olduğunu unutmuştum bile diyebilirim. Wikipedia bağlantılı bir adrese ne zaman girmek istesem, sunucu hatası alıyorum. Bu hata bana sanki sitenin güvenlik önlemi gibi geliyor ve adresin başına 0 koyarak girebiliyorum. Bu durum o kadar sıradanlaştı ki benim için gerçekten Wikipedia yasağını unutmuştum. Ne kadar kötü bir durum değil mi ? Bu gün Anayasa Mahkemesi Wikipedia hakkında kararını açıkladı. Bu karar sonrası Wikipedia erişim yasağı kalkacak mı sorusunu yeniden uyandırdı.

Wikipedia Erişim Yasağı Kalkacak mı ?

Uzun lafın kısası şimdilik hayır ancak ileride çok yüksek ihtimalle evet. Anayasa kararı geç de olsa ifade özgürlüğünü ihlal ettiği yönünde açıklandı. Bu kararı verebilmek için çok uzun araştırmalar yapıldığını düşünüyorum.

Anayasa Mahkemesi kararı tek başına bu yasağı kaldırmak için yeterli olmayacaktır. Bildiğiniz üzere Wikipedia yasağı sulh ceza mahkemesi tarafından verildi. Bu yasağı yeniden kaldırabilecek yetkili kurum da burasıdır. Sulh ceza mahkemesi, Anayasa Mahkemesi tarafını dikkate alır ve zamanında başlattıkları yasağı iptal ederlerse yasak ortadan kalkacaktır.

Bir süre daha beklemedeyiz. Beklediğimiz bu süre içerisinde yasağın olduğunu unutup 0wikipedia ile Wikipedia’dan istediğimiz bilgiyi edinmeye devam edebiliriz.

Wikipedia Vakfı bu kararın ardından ülkemizde gerekli hukuk kurum ve kuruluşlarına giderek bu işin peşini bırakmayacaktır diye düşünüyorum. Yakında Wikipedia açılacaktır.

Anayasa Mahkemesi Kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir