SQL Veritabanı Oluşturma – SQL Sorguları 1

SQL veritabanı sisteminde kendimizi geliştirmek ve SQL sorgularını öğrenmek adına ilk yazımıza başlıyoruz. Bu yazının içeriğinde ilk veritabanımızı SQL üzerinde oluşturacağız. Bu işlemi yapabilmek için SQL Management Studio yüklemiş ve çalışmakta olan bir SQL Server’a bağlanmış olmanız gerekmektedir. SQL veritabanı oluşturma veri kayıt etmek için yapmanız gereken ilk adımdır.

SQL Veritabanı Oluşturma

Veritabanı oluşturmak için ilk yöntem Sql Management Studio üzerinde New Query butonuna bastıktan sonra :

Create Database database_ismi ;

database_ismi olarak yazmış olduğum kelime yerine oluşturmak istediğiniz veritabanının ismini yazmanız gerekmektedir. Veritabanı ismi dışındaki bütün özel kelimelerde büyük küçük harf dikkate alınmazken veritabanı isminde bu detay dikkate alınmaktadır.

İkinci yöntemde ise hiç kod yazmayacaksınız, sadece kullanıcılar için üretiliş olan arayüzü kullanacaksınız.

sql veritabanı oluşturma

SQL Management Studio’nun sol tarafında bulunan Object Explorer panelinde bulunan Databases klasörüne sağ tıklayın. Ardından New Database… seçeneğine basın. Karşınıza çıkacak pencerede Databasa name: karşısına oluşturmak istediğiniz veritabanının adını yazıp OK tuşuna basabilirsiniz.

Bu pencere üzerinde veritabanı ile ilgili bazı özellikleri belirtebilirsiniz ancak ben bu kısmı bilerek anlatmayacağım. İlerki süreçlerde hata aldıkça bu ekrana dönelim ki hataların nedenini görebilelim.

Veritabanını oluşturduğumuza göre veritabanı içerine tablolar ekleyebilir hatta bu tablolar üzerine kayıt da ekleyebiliriz. Tüm bunlar ve daha fazlası için web sitemizde bulunan SQL kategorisini takip edebilirsiniz. Değinmemi istediğiniz konular için bana sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir