SQL Nedir ? SQL’in Programlardaki Yeri Nedir ?

Son zamanlarda belki SQLci diyerek birisi ile tanıştırıldınız ya da SQL konulu herhangi bir tshirt gördünüz. Ya da programlama ile uğraşanların bir sohbetine kulak misafiri oldunuz ve SQL kelimesini duydunuz. Peki ama bu SQL Nedir ?

SQL Nedir ?

SQL sanılanın aksine bir programlama dili değildir. Programlama dilinin ne olduğunu bilmiyorsanız Kütüphane Framework Programlama Dili Nedir ? başlıklı yazımı okumanızı öneririm. SQL kısaltması tahmin edeceğiniz üzere 3 İngilizce kelimenin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bu İngilizce kelimeler: Structured Query Language yani yapılandırılmış sorgu dilidir. Yani SQL ile herhangi bir yazılım yazamazsınız ancak SQL ile oluşturulmuş bir veritabanı üzerinde işlemler yapabilirsiniz. Bu işlemler kimi zaman kayıt oluşturma, kayıt güncelleme, kayıt silme ya da kayıt gösterme olabilir.

SQL bir veritabanı sistemidir. SQL sayesinde tablolarda iç içe ilişkili kayıtları tutabiliriz. Programlar verileri saklamak için dosya işlemleri ya da veritabanı işlemleri yapar demiştik.

SQL veritabanı sistemi sayesinde sayıca çok fazla kayıt sağlıklı bir şekilde bir yerde tutulur ve programın işleyişine göre güncellenmektedir.

SQL veritabanı sistemi daha çok Microsoft’un yazılım mimarisi ile geliştirilmiş olan yazılımlarda tercih edilir. SQL de Microsoft destekli bir veritabanı sistemi olduğundan dolayı kullanılan kütüphane ve frameworkler daha sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır. Mobil cihazlar içerisinde SQL veritabanı sistemi (iOS ve Android) bulunmamaktadır. Bu mobil cihazların veri gönderdiği sunucularda SQL veritabanı sistemi bulunuyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir