Atina Günlükleri Kısım 1 ( Chios Gezisi )

Bugün sizlere Atina Chios gezisi ni aktarmayı deneyeceğim. Gezimin ilk günü Çeşme Limanı’nda başladı. Buraya dışardan kendi arabamız ile geldik. Sabah saatlerinde yaklaşık 9 civarlarında Sakız Adasın’a giden gemiye binerek adaya ulaştık. Bu gemi yani Sakız Adasın’a giden gemi Ertürk Lines’ın Katamaran gemisiydi. Gemi ile yolculuk yaklaşık 20 dakika sürdü. Sakız Adası’nda geçen zamanın büyük bir çoğunluğunu klasik ada köylerini gezerek geçirdim. Eğer klasik ada köyleri gezmeyi sevmiyorsanız buraya hiç gelmemenizi öneririm. Gezim adada ünlü yerler olan Mesta-Pirgi-Armalia arasından geçerek devam ediyor.

katamaran gemisi
Ertürk Lines’ın Katamaran Gemisi

Chios Gezisi Armolia ile Başlıyor

Armolia’da el yapımı kilden tabak tarzı ürünler ve sakızlı ürünler bulunmaktadır. Bunlar genellikle diş macunu ve şeker benzeri ürünler olabiliyor. Ayrıca sakız ağaçlarını yakından gözleme şansım bol bol oldu. Bir sonraki durağım ise Pirgi Köyü oldu. Bu köyde evlerin dış mimarisi geometrik şekilleri ile ilgimi oldukça çekti

pirgi

Sonraki durağım ise Mesta Kalesi oldu. Bu kale şehir yerleşimini korsanlardan korunmak için labirent gibi yapılmıştır. Mesta Kalesi’nde iseniz tarihi kilisenin altında yoğurtlu dondurma yemeden gitmeyin.

Mesta Kalesi
Mesta Kalesi

Chios Gezisi nin son durağım ise Mesta Limanı’nda ise Costas’ın yerini oldu. Burada balık yemenizi özellikle tavsiye ediyorum. Ben balık pek sevmem diyorsanız çok güzel köfteleri de var.

Asıl serüven Atina giden vapurda devam edecek… Yazıların takibi için gezi kategorisini takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir