SQL Profiler Kullanımı – Programın Sorgularını Görmek

SQL Server üzerinde çalışan programlarınızın çalıştırdığı sorguları görebileceğinizi biliyor muydunuz ? Bu programların hangi dilde yazıldığı ya da hangi platformda çalıştıklarının herhangi bir önemi yoktur. SQL Profiler kullanma aşamalarını kısaca sizinle paylaşacağım.

SQL Profiler Kullanmak

SQL Server Profiler ile herhangi bir programın SQL server üzerinde çalıştırdığı sorguları görmek için SQL Server Profiler programına ihtiyacımız vardır. Bu program SQL Management Studio kurulurken bilgisayarınıza zaten kuruluyor. Eğer bilgisayarınızda bu program yok ise SQL Management Studio’yu bilgisayarınıza kurarak bu programı da bilgisayarınıza kurmuş olursunuz.

Profiler programını açtıktan sonra New Trace diyerek programı servera bağlıyoruz.

Burası SQL Management Studio’dan bildiğiniz bağlantı ekranı ile aynıdır

Start Selected Trace butonuna basarak SQL Servera gelen sorguları dinlemeye başlayabilirsiniz. Bir anda bir sürü sorgu gelebilir korkmayın. Pause Selected Trace butonu ile dinlemeyi durdurabilirsiniz. Benden size tavsiye dinlemeyi başlatın, Clear Trace Window butonuna basın. Ardından dinlemek istediğiniz işlemi programdan yapın. Program başarılı bir şekilde işlemi yaptıktan sonra dinlemeyi durdurun.

sql profiler

Eğer işlem yapılan tablo ile ilgili bir fikriniz var ise arama özelliğini kullanarak sorguyu daha hızlı bulabilirsiniz. Sorgular arası klavyenin yön tuşları ile gezinip sorguları görebilirsiniz. Buradan aldığınız sorguyu SQL Management Studio’da da test edebilirsiniz.

Sunucunuzda programların ne iş yaptığını merak ediyor ve programları klonlamak gibi düşünceleriniz var ise bu yazı çok işinize yaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir