Nissan 350Z Drift Kralı Arabası – Özel Arabalar 8

Bir çoğumuz bu arabayı Hızlı ve Öfkeli Tokyo Drift filminden ve Need For Speed Underground 2 oyunundan tanıyoruz. Kesinlikle bu oyunun en başarılı arabalarından birisiydi. Aynı zamanda filmde ana karakterlerden birinin kullanması ve bu karakterin başarılı olması arabanın iyi yönde reklamını yapmıştır. Filmde Nissan 350Z Drift Kralı arabasıydı.

Nissan 350Z Tokyo Drift

Nissan 350Z Drift Arabası Olarak Tanıtıldı

Oynadığımız oyunlar ve izlediğimiz filmlerde Nissan 350Z bizlere tam bir drift arabası olarak lanse edildi diyebilirim. Ardından izlediğimiz Drift yarışmalarında da bu arabalar çeşitli şekillerde boy gösterdiler. En son haftasonu canlı olarak izlediğim İzmir Ülküpark Yarış Pisti’nde düzenlenen Apex Master yarışında bile bir yarışmacı bu araba ile yarışa katıldı.

Nissan markasının büyük heyecan yaratan Z serisi spor otomobillerinin 2002’de üretilmeye başlanan modelidir. Bana kalırsa Toyota Supra ve Nissan Skyline sonrası Japon üreticilerin modifiye dünyasına son hediyesidir. Üretim amacı tamamen Porsche’ye rakip olmasıdır. Aslında Japon harikası dediğimiz bu araba Amerika’da tasarlanmıştır ve Renault motoru kullanmaktadır ancak çaktırmayın. Renault Vel Satis modelinin donanım seviyelerine bakarsanız bu arabada bulunan motoru görebilirsiniz.

Nissan 350Z Motoru

3500 cc motor hacmine sahip V6 atmosferik motor 283 beygir ve 352 nm tork üretmektedir. 0 – 100 km/h hızlanma süresi 5.9 saniye olarak belirtilmektedir. 6 ileri kemikli manuel bir şanzımanı vardır. 1545 kilogram ağırlığındadır. Sert bir süspansiyon yapısı bulunmaktadır.

Neredeyse her Japon spor otomobilde olduğu gibi araba içerisinde bulunan malzeme kalitesi çok kötüdür. Ancak bu arabayı alan içerisini mıncıklamak yerine gaza basıp egzozdan gelen o güzel sese kulak verecek ve arabanın sürüş dinamiklerinden büyük zevk alacaktır.

Bu arabayı aynı zamanda Fairlady Z olarak da duyabilirsiniz. Çünkü bu arabanın Japonya iç pazarındaki adı Fairlady Z’dir.

Sonuç olarak motorunu bir çok kişinin eline aldığı bizim filmlerden ve oyunlardan tanıdığımız bu drift aracı özel arabalar listemdedir. Çünkü araba o yılların en gözde araçlarındandır. Motor sesi bambaşkadır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir