Aston Martin DBX – İlk Aston Martin SUV

Otomobil üreticileri pazardaki isteklere cevap vermek zorunda diye düşünüyorlar kendilerini. Sonuç olarak pazardaki bu isteklere cevap veremezlerse bu isteklere cevap veren firmalara müşterileri kapacaktır. Bu konu kapsamında Premium SUV segmentine lüks spor otomobil üreticileri de dahil olmaya başladı. 106 yıllık tarihinde hiç SUV üretmemiş İngiliz firma, Aston Martin DBX ile sektöre giriş yaptı.

Aston Martin DBX Özellikleri

Aston Martin bu aralar ilkleri gerçekleştiriyor diyebilirim. Bir süre önce de kendi adı ile ilk motorsikleti olan Aston Martin AMB 001‘i tanıtmıştı. Sırada markanın ilk SUV modeli olan Aston Martin DBX var. Markanın lüks SUV segmentindeki temsilcisi 4 litre V8 motora sahip. Bu motor Aston Martin DB11 ve Vantage modellerinden size tanıdık gelebilir. 542 beygir güç ve 700 nm tork üretebilen bu motor 9 ileri otomatik şanzıman ve aktif merkezi kilit ile aracı yürütüyor.

Aston Martin DBX

2.245 kilogram ağırlığındaki bu araç 0 kilometre hızdan 100 kilometre hıza 4.5 saniyede çıkabiliyor. Bu hızlanma sonrası araba 291 kilometre son hıza erişebiliyor. Silindir kapatma teknolojisi sayesinde güce gerek duyulmadığında arabanın ekonomik bir şekilde ilerlemesi hedeflenmiş.

Aston Martin SUV

Bu performansın yanı sıra araba çok lüks bir yapıya sahiptir. Buna pek de şaşırmamak lazım sonuçta Aston Martin DBX hakkında konuşuyoruz. Marka kendi lüksünü illaki bu arabaya da yansıtacaktır. Deri ve alcantara detaylar arabanın iç dizaynın büyük hakimiyet gösteriyor. Opsiyonel olarak araç içerisine ahşap detaylar ekletebiliyorsunuz.

Araç içerisinde 10.25 inç büyüklüğünde bir multimedya ekranı bulunmaktadır. Araç hakkında bir çok ayarlamayı yapmaya olanak sağlayan bu ekranın yanı sıra araç kadranları yerine 12.3 inç büyüklüğünde bir ekran da direksiyonun arkasında bulunmaktadır. Apple CarPlay ve 360 derece kamera sistemi araçta standart olarak bulunmaktadır.

Aston Martin DBX İç Tasarım

Araç hem performanslı hem teknolojik hem lüks hem de off road kabiliyetlerine sahip bir araçtır. Arabayı üreten firmanın da Aston Martin olduğunu düşünürsek ucuz bir fiyat beklemeyin diyip başlangıç fiyatını açıklamak istiyorum. Arabanın İngiltere’deki başlangıç fiyatı £158,000 olarak açıklandı. Bu arabayı Royals Motor

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir