Lamborghini Countach Miami Efsanesi – Özel Arabalar 31

1980’ler her şeyi abartarak yaşanan yıllardı. Cihazlar gereksiz büyümüş arabalar gereksiz yere genişlemişti. İşte bu gereksiz yere genişleyen arabalara en iyi örneklerden birisi de şüphesiz Lamborghini Countach olmuştur. Bu otomobili araba sevdalısı değilseniz bile bilirsiniz. GTA Vice City oyunundan ya da Miami’de çekilmiş filmlerden bence kesin biliyorsunuzdur.

1974 – 1988 yılları arasında üretilen son derece keskin hatlara sahip olan bu otomobilin motoru arabanın ortasında bulunmaktadır.

Lamborghini Countach Ne Demek?

Bu arabanın adı aslında bir anlık tepki kelimesidir. İtalya’nın Piemont bölgesinde konuşulan Galio-İtalik dil olan Piemontça’da güzel bir bayanı gören erkekler Countach diyerek anlıktepki verirmiş. Bu demek oluyor ki bu araç safkan bir İtalyan ve güzel bir bayana benzetilmiş.

En geniş araba

İkonik Tasarım

Bu arabanın tasarımı Marcelo Gandini tarafından yapılmıştır. Bu araç göründüğünden çok daha fazla alçak bir otomobildir. Aynı zamanda özellikle arka tarafı arabanın oldukça geniştir. Günümüzde bu cümleyi iç hacim için kullanıyorum ama ben arka basen genişliğinden söz ediyorum. Kaportası çok geniş.

Kapıları tahmin ettiğiniz üzere makas biçiminde açılmaktadır. Lamborghini klasiği evet, farkındayım. Belki yaşımız nedeniyle bir çoğumuz makaslı kapı sistemini ilk kez bu arabada görmüş bile olabiliriz. Countach’ın genişliği sebebiyle sınırlı alanlarda geleneksel kapı tasarımı kullanmak bir hayli zor olacaktı. Bu yüzden makaslı kapı tasarımı kullanılmıştır.

Lamborghini kapıları

Arabanın köşeli tasarımı ile aerodinamik avantajı sağlanmak istenirken bir yandan da motor soğutması ve disklerin soğutulması gibi farklı hedefler de bulunuyordu. Ortadan motorlu Countach’ın motorunun gerektiği kadar soğutulabilmesi için NASA tarafından geliştirilen sürtünme katsayısı etkisini azaltıcı hava girişleri eklenmiştir.

Tabiki çağından dolayı arabada bazı tasarımsal hatalar ya da eksikler bulunmaktadır. Bunların en büyüğü şüphesiz arka tarafta bulunan büyüklüğü ile dikkat çeken rüzgarlığı olmuştur.

Devasa Rüzgarlık

Arabanın arka tarafında bulunan rüzgarlık ile arabayı marka satamıyordu. Bunun için gerekli yasal izinler bulunmuyordu ancak arabanın aerodinamikliği açısından bu rüzgarlığa da gerek vardı. Bu sebepten dolayı marka bu rüzgarlığı aksesuar olarak müşterilere sunup, öneriyordu. Bu aksesuarı satın alan müşterilere arabaları teslim etmeden önce marka rüzgarlığı monte ediyordu. Bu rüzgarlık takılırken arabanın dikiz aynasını kullanarak geri geri manevra yapmayı ya da park etmeyi bence pek denemeyin.

Motor Özellikleri

Bu araç çeşitli motor seçenekleri ile piyasaya sunulmuştur. Tüm bu motor seçenekleri sonradan aftermarket olarak güçlendirilmiştir de ancak bu motor seçeneklerinin hepsi manuel şanzıman ile satışa sunulmuştur. Bu arabanın en güçlü versiyonu 455 beygir güç üreten 25. Yıl özel versiyonudur. Bu özel araba saatte 305 km/h hız yapabilmektedir. Bu rakam 1976 yılı için gerçekten çok iyi.

Bu araba döneminin aşırılığını her şeyiyle anlattığı için, dönemi gereği çok uysal olamadığı için ve ikonik tasarımı sayesinde kesinlikle özel arabalar listemdeki yerini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir