KYK Kredi Borcu Geri Ödeme Nasıl Yapılır ?

Bir çoğumuz lisans eğitim süresince Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrenciler için verilmekte olan burs ve krediden faydalanmışızdır diye düşünüyorum. Bildiğiniz üzere KYK tarafından dağıtılan bu burslarda herhangi bir geri ödeme bulunmamaktadır. Ancak benim gibi bir çoğunuza burs yerine kredi çıkmış olabilir ve KYK kredi borcu geri ödeme siz işe başladıktan 2 sene sonra başlamanız gereken bir durum olmaktadır. Eğer KYK kredi borcu ödeme işlemine başlamazsanız borcunuza faiz eklenecektir. Gerçi bir çok arkadaşım nasıl olsa bu faiz silinecektir deyip ödemeye başlamıyor ancak sizin ödeme planıyla örtüşen bir ekonomik durumunuz varsa ödemenizi tavsiye ederim.

KYK Kredi Borcu Geri Ödeme İşlemi

KYK Kredi borcu ödemek için Ziraat Bankası’na gitmenize gerek yoktur. E-Devlet üzerinden geri ödeme için oluşturulmuş ödeme planını görebilirsiniz. Bu ödeme planını geri ödeme sürecine başlamadan da görebilirsiniz. Bu sayede ödeme işlemine başlamadan ekonomik durumunuzu bu plana göre revize edebilirsiniz.

KYK kredi ücretinin yatırılmış olduğu Ziraat Bankası’nda tanımlı olan bir banka hesabının olduğunu hatırlıyorsunuzdur umarım. Bu banka hesabına kredi ödemek için para göndermeniz gerekmektedir. Ziraat Bankası Online İşlemleri veya mobil uygulama üzerinden bu hesaba ait detayları görebilirsiniz. Eğer online işlemler giriş bilgilerinizi hatırlamıyorsanız size verilen kart bilgilerini kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

kyk borcu ödemek

Ziraat Bankası Online İşlemler ya da mobil uygulama üzerinde bulunan arama bölümüne KYK yazabilirsiniz. Buradan KYK kredi borcu ödeme ekranını açabilirsiniz. Bu ekran üzerinden ödemek istediğiniz krediyi seçebilir ya da tüm borcunuzu nakit ödeyebilirsiniz.

2 yıllık süreç dolmadan önce tüm borcu nakit olarak öderseniz size banka tarafından bir indirim yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir