iPhone micro SD Kart Yuvası Neden Yok ve Hiç Olmayacak mı?

Android camiasından iPhone modellerinde geçmemek için bir çoğumuzun bahanesi iPhone micro SD kart yuvası olmamasıdır. Aslında büyük hafızalı bir model alıp bu bahaneyi ortadan kaldırabiliriz. Ya da büyük bir iCloud depolama alanı satın alabiliriz ancak bunların her biri micro SD hafıza kartı ücretinin yanında büyük maliyetler olarak kalıyor.

Kullanıcı Deneyimi

Apple, tamamiyle kullanıcılarının başlarının ağrımasını ya da yapmakta oldukları iş dışında herhangi bir şeyi düşünmelerini istemiyor. Bu cümleyle ne mi demek istiyorum? Hafıza kartı takılan bir cihazınız olduğunu düşünün. Bazı verilerinizi hafıza kartına taşımanız gerekecektir. Ancak bazılarını ise cihazın dahili hafızasında tutmanız daha iyi olacaktır. Hangilerinin cihaz hafızasında hangilerinin hafıza kartında olduğunu düşünmek ve belli aralıklar ile dosyaları oradan oraya taşımak sizce de vakit kaybı olmayacak mıdır?

Hafıza Kartındaki Verilerin Aktarımı

Hafıza kartınızın dolduğunu var sayalım. Daha büyük bir hafıza kartına geçiş süreciniz bir sancılı olacak değil mi? Hafıza kartındaki verileri cihaza aktar. Ardından bunları hafıza kartına al. aynı işlemi bir kaç kere tekrar et. Bu iş biraz uzun sürecek gibi duruyor.

Yeni bir cihaza geçtiğinizi düşünelim. Cihazdaki verileriniz yeni telefonunuza direkt aktarıldı diyelim. Ancak hafıza kartındaki veriler ne olacak? Ya hafıza kartını yeni cihaz desteklemiyorsa?

iPhone micro SD Kart Desteği Olmamasının Nedenleri

Hafıza Kartlarının Okuma / Yazma Hızları

Cihaz içerisinde bulunan depolama alanının okuma ve yazma hızı micro sd kartların çok üzerinde olabiliyor. Herkes Samsung Evo serisi gibi yüksek okuma/yazma hızına sahip hafıza kartlarını tercih etmeyecektir. Almış olduğunuz hafıza kartının okuma / yazma hızı iPhone’un okuma / yazma hızına erişemez ise iPhone donmuş gibi hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda iPhone, kullanıcılarına kötü bir deneyim sunmuş olacaktır.

Hafıza Kartlarının Ömürleri Kısıtlıdır

Hafıza kartları sınırlı sayıda yazma döngülerine sahiptir. Yani bir hafıza kartını çok kullanırsanız bu hafıza kartının hızlıca sonunu getirmiş olursunuz. Verileriniz ile ilgili işlem yaptığınız sırada hafıza kartınız arızalanıp bir anda tüm verileriniz gidebilir.

Veriler Daha Kolay Çalınabilir

Birisi sizin telefonunuzu çaldığınızı anladığınızda ilk neyi istersiniz karşı taraftan? Sim kartını ve micro SD kartınızı değil mi? Aynı şekilde kötü niyetli bir kullanıcı sizin micro SD kartınızı çaldığında aslında tüm kişisel verinizi çalmış gibi olur.

Yüksek Depolama Alanına Sahip Modeller Tercih Edilmez

Bildiğiniz üzere Apple, büyük depolama alanına sahip cihazdan daha fazla kar elde etmektedir. Eğer iPhonelar’a micro SD kart takılabiliyor olsaydı, çoğunluk dahili depolama hafızası küçük modeli tercih edecekti. Bu durumda da Apple’ın karlılığı azalacaktı.

Cihaz İçerisinde Kapladığı Yer

Hafıza kartı yuvası cihaz içerisinde yer kaplar. Apple, cihaz içerisinde yer açabilmek için 30 pinlik şarj girişini ve 3.5 mmlik jack girişini cihazlarından çıkartan bir firmadır. Hafıza kartı yuvasına mı yer verecekti?

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir