iPhone Desen Şifre Modeli Neden Yok ve Neden Gelmeyecek?

Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlarda uzun bir süredir desen kilit şifre modeli bulunuyor. Bu parola tipini severek kullananlarınız elbette vardır. Zamanında Android bir cihaz kullanıyorsanız artık iPhone’a geçtiyseniz bu parola modelini gözleriniz arıyor olabilir. Ancak üzülerek söyleyeceğim iPhone desen şifre modeli yok ve iPhone modellerine bu özellik gelmeyecek.

iPhone Desen Şifre Modeli Neden Yok

Desen şifre kilit modeli kullanımı çok kolay ve pratik bir metottur. Ancak son 10 yılda yapılan araştırmalar şunu gösteriyor. Desen şifre kilit modeli çok güvenilir bir parola seçeneği değil. Desen şifrenizi gören kişiler bu deseni 6 haneli parolalara göre daha rahat hatırlıyorlar.

Omuz sörfü dediğimiz kurban avlama metodu (hepimizin toplu taşımadan maruz kalabileceği) ile yapılan araştırma sonuçları şu şekildedir.

  • Desen şifre modelini ilk kez görenlerin %64′ü şifreyi hatırlayabilmiş. Desen şifre modelini ikinci kez görenlerin %80‘i şifreyi hatırlayabilmiş.
  • 6 haneli parola modelini ilk kez görenlerin %11‘i parolayı hatırlayabilmiş. 6 haneli şifre modelini ikinci kez görenlerin %27’si şifreyi hatırlayabilmiş.

Neden Gelmeyecek?

Apple, her zaman en iyi teknolojiyi pratik bir şekilde kolay kullanılabilir hale getirerek bize sunmaya isteyen bir firmadır. Desen şifre modeli kolay bir teknolojidir. Ancak desen şifre kilit modeli şu anki durumumuzda en iyi teknoloji olamıyor. Rakamlar böyleyken zaten nasıl en iyi teknoloji olabilir ki?

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir