iPhone 11 Kamera Dışında Ne Değişebilirdi ki ?

Dün akşam bildiğiniz üzere 2019 model iPhone cihazları tanıtıldı ya da diğer bir adı ile iPhone 11 serisi tanıtıldı. İlk bakışta her iPhone tanıtımında olduğu gibi cihazlarda bir fark görünmüyor diye çok tepki gördüler. Cihazların arka tasarımı görülene kadar diye ufak bir ekleme yapayım bir önceki cümleye. Cihazların kamera kısımları özellikle de iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’de değişmişti. Ancak kullanıcılar daha fazla değişiklik istediğinden dolayı pek yeterli gelmedi diyebilirim. iPhone 11 kamera tasarımındaki bu değişiklik cihaza fotoğraf ve video performansı açısından çok büyük artıları oldu.

iPhone 11 Kamera Yazılım ile Destekleniyor

iPhone 11 serisi cihazlarda özellikle de iPhone 11 Pro ve Pro Max’de gerçekten bir akıllı cep telefonundan beklenmeyecek kamera performans artışı bulunuyor. Bu özellik ve kalite artışında yapay zeka ve çeşitli yazılımların etkisi en az donanımın etkisi kadar fazladır. Bu güne en iyi video çekim kalitesine sahip akıllı cep telefonu ünvanını iPhone 11 Pro serisi kendi eline aldı. Nigh Mode isimli modu sayesinde karanlık ortamlarda flaş kullanmadan çok başarılı resimler elde ediyor.

iPhone-11-karanlık-mod

iPhone 11 serisinde kullanıcılar ekrana gömülü TouchID ve çentiğin kalkması gibi çeşitli donanımsal iyileştirmeler bekliyordu. Bu iyileştirmeleri göremeyince üzülen bir kitle ortaya çıktı. Bu iyileştirmeler için Apple eminim ki büyük ArGe çalışmaları yapmıştır ancak bu işler o kadar da basit işler değil. Diyeceksiniz ki koskoca Apple yapamadı mı bunu ? Rakip firmalar da bu çözümler üzerinde çalışıyor ve ilerleme kat ettiler.

iPhone 11

Evet bu cümleleri kurmakta haklısınız. Ancak unuttuğunuz küçük bir detay var. Kullanmakta olduğunuz bu ultra güçlü küçük cihazların hepsi bir ticaret oyunudur. Huawei markasına ait akılı cep telefonu modelleri gelişmiş kamerası ile Apple’a çok sataştı. Kullanıcılar sırf kamera kalitesi ve uygun fiyatı yüzünden Huawei markasını tercih etmeye başlamıştı. Apple, daha fazla buna kayıtsız kalamadı ve ArGe çalışmasını kameraya odaklamaya başladı. Belki firma içerisinde bulunan prototip modellerde ekran üzerinde TouchID ve çentiksiz telefonlar üretildi. Bu üretilen prototiplerde belki küçük eksikler var ya da yok. Bu sene bu 2 önemli gelişme ile cihazlarını piyasaya sunsanlardı seneye ne yapacaklardı?

Bizim tüm isteklerimizi bu sene bize satsalardı seneye ne satacaklardı ? Hepsi zamanla piyasaya çıkacak küçük yeniliklerdir. Her birinin bir sırası olacaktır ki firma satışları piyasada daimi olsun.

Gelişen bir kamera, artan pil performansı ve gelişen bir işlemci yeni iPhone modellerinde bekliyordum. Ancak bu kadar da kameranın artacağını tahmin etmiyordum. Bence, baktılar ki diğer ArGe çalışmaları bu seneye yetişmeyecek tüm güçlerini kamera ArGesine yatırdılar.

Çentik olmasın, kamera iyileşsin, performans artışı olsun, ekran üzerinde TouchID olsun… Eee daha ne yapsın bu Apple ? Tüm isteklerimizi bu sene gerçekleştirirse seneye ne yapacak ?

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir