Web Sitenizi Binge Ekleme Adımları Anlatım

Microsoft tarafından üretilmiş arama motoru olan Bing, pazarda kendine has bir dilimi elinde tutuyor. Bana göre Bing en az Google kadar önemli bir arama motoru çünkü kendisi Windows işletim sistemi ile entegre bir çalışma yapısına sahiptir. Windows bilgisayarınızı ilk açtığınızda varsayılan arama motoru Bing’dir. Bilgisayarın başlat menüsünde yapacağınız aramalar da Bing üzerinden arama yapmaktadır. Bilgisayar kullanım bilgisi ortalama olan ve özellikle de yaşı belli bir seviyenin üzerinde olan kesim varsayılan arama motorunu değiştirmeyecektir ve aramalarını Bing üzerinden yapmaya devam edecektir. İşte bu yüzden bence Bing önemli bir arama motorudur. Bu önemi fark edip web sitenizi Binge ekleme işlemlerini başarı ile yapmanıza bence size büyük avantaj sağlayacaktır.

Web Sitenizin Binge Ekleme Algoritması

Web sitenizi Bing arama motoruna ekleyebilmek için ilk olarak Bing Webmaster web sitesine gidip bir üyelik oluşturup giriş yapmanız gerekmektedir. Bu üyelik oluşturma işlemini sosyal medya hesaplarınızı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra web sitenizi Bing’e 2 farklı metot ile aktarabilirsiniz. Ben bunlardan ilk yani klasik metodu kullanarak Teknotra’yı Bing’e ekleyeceğim. İkinci seçenek Google Search Console üzerinde web site onaylanmış ise direk bilgiyi oradan alıyor. Evet, Teknotra Google’da doğrulandı ve indekslendi ancak 2. versiyon beta aşamasında olduğundan dolayı ben birinci metodu kullanacağım.

Sol tarafta bulunan site adresi girebileceğimiz text alanına site adresini girip ekle butonuna basıyoruz. Ardından karşımıza gelen formu dolduruyoruz. Şimdi karşımıza web sitemizi doğrulama ekranı geliyor. Web sitenin bize ait olduğunu 2 farklı metod ile doğrulayabiliriz.

  1. Bing’in bize vermiş olduğu XML belgesini web sitemizin public_html klasörüne yükleyerek sitemizi doğrulayabiliriz. Cpanel ya da FTP kullanarak bu klasöre erişim sağlayabilirisiniz.
  2. Web sitenizin tasarım dosyalarında </head> etiketinden önce Bing’in size vermiş olduğu kodları yapıştırarak sitenizi doğrulayabilirsiniz. Eğer web siteniz WordPress ise bu kodları Görünüm > Tema Düzenleyici üzerinden header.php içerisine yapıştırabilirsiniz.

İki işlemden herhangi birisini yaptıktan sonra doğrula butonuna basın ve web sitenizi Binge ekleme keyfinin tadını çıkartın. Bing aramalarında gözükmesi bir süre vakit alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir