iOS Launchscreen Kullanımı – iOS Uygulama Geliştirme 9

Mobil uygulamalar açılırken karşımıza bir açılış ekranı çıkmaktadır. Bu bazı uygulamalarda bem beyaz bir ekran bazı uygulamalarda uygulamanın ikonu olabilmektedir. Bir çok platformda splash screen olarak da bilinen bu ekran Launchscreen olarak geçmektedir. iOS Launchscreen kullanımı nasıl yapılmaktadır beraber bakalım.

iOS Launchscreen Kullanımı

Storyboard arayüzünü kullanan bir iOS uygulaması geliştiriyorsanız LaunchScreen.storyboard dosyası sizin açılış ekranınızın tasarımını barındırmaktadır. Bu dosyadaki ekranın tasarımını güncellediğiniz zaman uygulamanızın açılış ekranının tasarımı da güncellenecektir.

I am Ege uygulamasının açılış ekranını beraber oluşturalım ve bunu Github‘a checkinleyelim. İlk olarak Xcode üzerinden LaunchScreen.storyboard dosyasını açalım. Açılan dosyadaki arayüzü Main.storyboard tarafından tanıyoruz aslında.

Storyboard üzerinde birden fazla ekran tasarımı bulundurabilirken Launchscreen yapısı gereği tek bir ekran olacağından dolayı tek sahne gösterilmektedir.

Uygulama açılışında gösterilecek bu sahneyi bildiğiniz Main.storyboarddaki sahneler gibi tasarlayabilirsiniz. Bu tasarımı yaparken AutoLayout bir tasarım yapmanızı öneririm. Malum iOS işletim sistemini kullanan artık birden fazla ekran çözünürlüğüne sahip mobil cihaz bulunmaktadır.

Ben de I am Ege uygulamasının açılış ekranına kendi resmimi koyacağım ve bu resmi ekranın tam ortasına yerleştireceğim. Ekran çözünürlüğü kaça kaç olursa olsun benim profil resmim ekranın tam ortasında kendisini gösterecek.

Çoğunlukla uygulama açılış ekranları bu tarz bir tasarıma sahiptir. Belki resmin altına bir karşılama mesajı ya da uygulama sürüm bilgisi eklenebilir. Bunun için Github üzerine yapmış olduğum checkini ve kodları incelemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir