iOS 17 Yükledikten Sonra Bunları Kesinlikle Yapın

Apple mobil cihazları için yeni büyük güncellemesini yayınladı. iOS 17 sürüm numarasına sahip olan bu güncelleme karşımıza güzel yenilikler ile geldi. Her büyük güncellem videosu sonrasında bunları yapın dediğim bazı şeyler oluyordu. Bu sefer de iOS 17 yükledikten sonra bunları kesinlikle yapın dedim bazı şeyler var.

Ekran Süresini Açın

iOS 17 kapsamında sağlık için getirilen bu özellik aslında çok iyi bir özellikken çok sinir bozucu bir hal alabiliyor. iPhone’u belli bir mesafeden yakında tutarsanız iPhone sizin için uyarı veriyor. Göz sağlığı için önemli olan bu özelliği açmanızı öneriyorum. Ayarlar > Ekran Süresi > Ekran Mesafesi menüsünden Ekran Mesafesi özelliğini açın.

Konum Servislerinde Sistem Servisleri

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri menüsüne gittiğinizde sizin konumuzu kullanabilen sistem servisleri eklenmiş. Daha önceki videolarda konuşmuştuk. Bu menüde ne kadar az özellik açık olursa şarjınız o kadar uzun süre dayanır ve konumuzu ne kadar az özellik takip ederse kişisel hayatınız o kadar güvende olur demiştik. Bu sebepten dolayı bu menüyü açın ve açık olan sistem servislerini bir gözden geçirin.

Cihazları Bir Arada Taşı

Ayarlar > Genel > AirDrop > Cihazları Bir Arada Taşı özelliğini kesinlikle açın. iOS 17 ile birlikte hayatımıza NameDrop adında bir özellik geldi. Karşı tarafa bazı bilgilerinizi AirDrop üzerinden iletebiliyorsunuz. Dijital kartvizit paylaşmanın başka bir yolu da diyebiliriz. Birden fazla Apple cihazını bir arada taşıdığınızda bu özelliği açmazsanız cihazlar sürekli bir biri ile NameDrop özelliği ile bir şeyler paylaşmak isteyecek. Bu özelliği açmanızı öneririm.

Kartvizit Posterinizi Oluşturun

iOS 17 ile birlikte karşımıza kişi posterleri geldi. Sizi arayan kişiler için özel posterler oluşturabiliyorsunuz. Kendiniz için de bir poster oluşturabiliyorsunuz. Kişiler uygulamasını açın ve en yukarıda bulunan kendi bilgilerinize basın. Ardından düzenle deyin ve fotoğraf kısmına basın. Kendi posterinizi rahatlıkla buradan düzenleyebilirsiniz. Kendi posterinizi düzenledikten sonra sizi çok arayan kişilerin posterlerini de düzenlemenizi öneririm.

Özel Sekmelere FaceID Ekleyin

Safari’de bulunan özel sekmeler özelliği artık daha güvenlikli olabiliyor. Özel sekmelerinizi herkes eskiden kullanabiliyordu. Artık özel sekmeleri açmak ve kullanabilmek için FaceID gereksin özelliği var. Bence bu özelliği kesinlikle açmalısınız. Ayarlar > Safari > Özel Dolaşma Kilidini Açmak İçin Face ID Gereksin özelliğini açarak aktifleştirebilirsiniz.

Hassas İçerik Uyarısı

iPhone’unuzda çıplaklık içeren fotoğraf ve videoları henüz siz görmeden iPhone fark edip uyarı verebilir. Bunun için Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Hassas İçerik Uyarısı menüsünden ilgili özelliği açın.

Doğrulama Kodlarını Otomatik Olarak Temizle

iPhone’un gerçekten en sevdiğim özelliklerinden birisi SMS olarak gelen doğrulama kodlarını anlayabiliyor olmasıdır. iOS 17 ile birlikte bu özellik bir adım daha öteye gitti. Ayarlar > Parolalar > Parola Seçenekleri menüsünde bulunan Otomatik Olarak Temizle özelliğini açarsanız SMS ve Mail olarak gelen doğrulama kodlarını sistem kullandıktan sonra otomatik olarak silmektedir.

Kamerada Su Terazisi

iPhone kamerasını kullanarak fotoğraf çekmeyi seviyor olabilirsiniz. Bir çok fotoğrafta düz bir perspektif ile çektiğiniz zaman fotoğraf daha güzel çıkabilir. iOS 17 fotoğrafları düz çekebilmeniz için Su Terazisi özelliği ile geliyor. Ayarlar > Kamera menüsünden Su Terazisi özelliğini açabilirsiniz. Bu özelliği açtıktan sonra kamerayı açın ve telefonu biraz çevirin. Karşınıza su terazisi çıkacaktır.

Beta Güncellemeleri Kapatın

Daha kararlı sürümleri kullanabilmeniz adına beta güncellemeleri kapatmanızı öneriyorum. Artık iOS 17 beta sürecinden çıktı ve karşımıza belli bir olgunluğa gelerek çıktı. Hatalarla dolu sürümleri gerçekten kullanmanız için geçerli bir sebep yok ise Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri > Beta Güncellemeleri menüsünden beta güncellemeleri kapatın.

Güvenlik Güncellemelerini Açın

iOS 17 yeni çıkan bir sürüm olduğu için karşımıza güvenlik yamaları ile gelecek olabilir. Aynı zamanda iOS 17 şu anda çok yeni bir güncelleme olduğu için Apple, bu sürümün üst sürümlerini çok hızlı bir şekilde çıkartarak ilerleyebilir. Cihazınızın ve verilerinizin güvenliği için güvenlik yamaları ve güncellemelerini iPhone’a indirmenizi her zaman tavsiye ederim. Bu sebepten dolayı Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri > Otomatik Güncellemeler menüsünde bulunan tüm ayarları açın.

Uygulamalarınızı Güncelleyin

iOS 17 gibi büyük güncellemeler için uygulamalar genellikle uygulama geliştiricileri uygulamalarını günceller. Bu güncelleme iOS 17 yayınlandıktan hemen sonra aktive edilmeyebilir. Belki iOS 17 yayınlanışını takip eden 2-3 gün içerisinde de yayınlanabilir. Bunun için ilk olarak App Store’u açın. Ardından kendi avatarınıza basın ve Tümünü Güncelle tuşuna basın. Ardından Ayarlar > App Store menüsünden Güncellemeler seçeneğini de açın.

Operatör Yazılımını Güncelleyin

Siz pek fark etmeseniz de kullanmış olduğunuz operatör de cihazınızda bulunan şebeke ile bağlantılı yazılımları güncellemektedir. Bu güncelleme çoğunlukla otomatik olarak yapılır olsa da siz gene de bir kontrol edin derim. Bunu kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünü açmanız gerekiyor. Bu menüde aşağı doğru inin. Eğer operatör güncellemesi geldi ve güncelleme yüklenmedi ise size zaten karşınıza uyarısı gelecektir.

Apple Watch’u Güncelleyin

iOS 17 ile birlikte Apple Watch için de yeni büyük bir yazılım güncellemesi geldi. Apple Watch’a gelen yenilikleri kaçırmamak için eğer Apple Watch’unuz varsa kesinlikle güncelleyin.

Peki bu güncellemeyi yükledikten sonra batarya sağlığınızda düşüş oldu mu? Eğer bir düşüş olduysa bunun sebebi iOS 17 işletim sistemi değildir. Güncelleme sonrası cihazınızda çalışan bazı küçük bakım yazılımlarıdır.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir