iOS 16 Yükledikten Sonra Bu Ayarları Açın

iOS 16 yükledikten sonra cihazımıza gelen gizli özelliklere bu yazıda göz gezdirmiştik. Yeni güncelleme ile gelen bazı ayarlar cihazımızda güvenlik seviyesini arttırıp verilerimizi daha güvenli kılacak. Aynı zamanda cihazımızın batarya performansını iyileştirecek ve bizlere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaklar. Bunun için iOS 16 yükledikten sonra bu ayarları açın ve daha iyi bir iPhone deneyiminin tadına varın.

Otomatik Güvenlik Güncellemeleri

Bir zamanlar iPhone’a virüs bulaşmaz diyorduk. Ancak bu bir zamanlar geçerli olan bir gerçekti. Özellikle profilleri iPhone’a yüklendi yükleneli bir çok güvenlik açığı iPhonelar’da doğdu. Bu sebepten dolayı Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler > Güvenlik Yanıtları ve Sistem Dosyaları özelliğini açın.

Siteler Arası Takibi Engelle

Bir web siteye girdiniz ve web sitede Facebook paylaş butonu var. Siz bu buttona basmasanız bile Facebook, sizin bu web siteye girdiğinizi görüyor ve bunu kaydediyor. Girdiğiniz site dışındaki web sitelerin sizin oturumlarınızı takip etmesini istemiyorsanız Ayarlar > Safari > Siteler Arası Takibi Engelle özelliğini açın.

Otomatik Sekmeleri Kapat

iPhone’da internette dolanırken açtığınız sekmeleri geri kapatmayı unutuyor musunuz? Bu sekmelerden çok fazla açık tutmamak cihazınızın şarjının daha uzun dayanmasını ve cihazınızın daha performanslı çalışmasını sağlar. Belli aralıklarla açık olan sekmelerin otomatik kapatılmasını istiyorsanız Ayarlar > Safari > Sekmeleri Kapat menüsünden size göre uygun olan seçeneği seçin.

iOS 16 Yükledikten Sonra Bu Ayarları Açın

Pil Yüzdesi

Biliyorum henüz her iPhone modeline pil yüzdesi gelmedi. Ancak merak etmeyin iOS 16.1 güncellemesi ile tüm destekleyen iPhone modellerine pil yüzdesi geliyor. Eğer cihazınız pil yüzdesini destekliyorsa Ayarlar > Pil > Pil Yüzdesi özelliğini açın.

Kilidin Aramayı Bitirmesini Önle

Bir telefon görüşmesindeyken telefonun güç tuşuna basarak çağrıyı yanlışlıkla kapatıyor musunuz? O zaman Ayarlar > Erişebilirlik > Dokunma > Kilidin Aramayı Bitirmesini Önle seçeneğini açabilirsiniz.

Wi-Fi ile Arama

Telefonunuz şebekeye güçlü bir şekilde bağlanamıyor ancak bulunduğunuz ortamda Wi-Fi modem çekimi kuvvetli mi? O zaman Ayarlar > Telefon > Wi-Fi ile Arama özelliğini açarak çağrılarınızın şebeke üzerinden değil de Wi-Fi modem üzerinden yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik Parlaklık

Bulunduğunuz ortama göre ekran parlaklığınızın otomatik olarak değişmesini istiyorsanız Ayarlar > Erişebilirlik > Ekran ve Metin Puntosu > Otomatik Parlaklık ayarını açabilirsiniz.

Bilinmeyenleri Filtrele

Mesaj kutunuzda rehberinizde kayıtlı mesaj göndericileri ve rehberinizde kayıtlı olmayan mesaj göndericilerinden gelen mesajların farklı yerlerde listelenmesini ister misiniz? O zaman Ayarlar > Mesajlar > Bilinmeyenleri Filtrele özelliğini açabilirsiniz.

Titreşimli Klavye Bildirimi

Klavyede bastığınız her tuş sonrası titreşim ile geri bildirim alıp pilinizin erken bitmesini ister misiniz? Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Klavye Geri Bildirimi menüsünden Dokunuş özelliğini açabilirsiniz.

Parolaları Otomatik Doldur

iCloud Anahtar Zincirinde parolalarınızı kaydediyor musunuz? Güçlü parola önerilerini açtınız mı? O zaman Ayarlar > Parolalar > Parola Seçenekleri menüsünden Parolaları Otomatik Doldur özelliğini açabilirsiniz.

Mail Etkinliğini Koru

Açtığınız ve okuduğunuz maillerin birileri tarafından takip edilmesini istemiyorsanız Ayarlar > Mail > Gizlilik Koruması menüsü altındaki Mail Etkinliğini Koru özelliğini açabilirsiniz.

Notlarda FaceID

Hepimizin aldığı notlar kendi özelimizdir. Sizin FaceID’niz olmadan notlarınızın gözükmesini istemiyorsanız Ayarlar > Notlar > Parola menüsündeki Face ID’yi Kullan özelliğini açabilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir