iOS 16 Gizli Özellikler Nelerdir ? Ne İşe Yarar ?

iOS 16 ile birlikte kilit ekranı başta olmak üzere bir çok yeni özellik geldi. Gelen büyük özellikleri her birimiz fark ettik ve videolarını izledik. Ancak gelen bazı küçük iOS 16 yenilikleri fark edilmedi. Çok fark edilmeyen iOS 16 gizli özellikler bu yazıda !

Hızlı Alarm Kur

iPhone’un saat uygulaması üzerinden mi alarm kuruyorsunuz? Bu uygulamayı açmadan çok daha pratik bir şekilde alarm kurabilirsiniz. Spotghlight aramasına Alarm Kur yazın ve ilk çıkan seçeneğe basın. Karşınıza açılan pencereden hızlıca alarm kurabilirsiniz.

Ekran Resmini Yeniden İsimlendir

Almış olduğunuz ekran görüntüleri arasında işinize yarayanı bulmakta zorlanıyor musunuz? O zaman almış olduğunuz ekran görüntülerini yeniden isimlendirerek sonradan daha hızlı bulabilirsiniz.

iMessage Ses Kaydı

iMessage üzerinden ses kaydı gönderirken parmağınız ile mikrofona basılı tutmanıza gerek artık yok. iMessage üzerindeki uygulama listesinden ses kaydediciyi seçtiğinizde mikrofona basıp ses kaydını başlatabilirsiniz. Böylelikle parmağınız mikrofon üzerinde kalmak zorunda değil.

iOS 16 Gizli Özellikler

Fotoğrafta Geri Al Yinele

iOS 16 ile birlikte fotoğraf düzenleyiciyi açtığınız zaman sol yukarıda geri al ve yinele buttonları gözüküyor. Bu buttonları kullanarak fotoğraf üzerinde yapmış olduğunuz değişikleri geri alıp yineleyebilirsiniz.

Toplu Konum Ayarla

Fotoğraf listesine seçe basıp konum ve tarih bilgisini değiştirmek istediğiniz fotoğrafları seçip sağ alttaki 3 noktaya basıp konum ayarla ya da tarih/saat ayarla diyerek fotoğraflarınızın bilgisini topluca güncelleyebilirsiniz.

Toplu Özgüne Dön

Düzenlemiş olduğunuz fotoğrafları fotoğraf arşivinden seçip sağ alttaki 3 noktaya basıp Özgüne Dön seçeneğine basarak seçili fotoğraflarınızı orijinal haline döndürebilirsiniz.

Fotoğraftan Hızlı Not Oluştur

Bir fotoğrafı kullanan not mu oluşturmak istiyorsunuz? Not uygulamasını açıp nota fotoğraf eklemek yerine fotoğrafı seçip sağ yukarıdaki paylaş buttonuna basıp ardından Hızlı Not Ekle diyebilirsiniz.

Mailleri Anımsat

iPhone’un mail uygulamasında bir maili yana kaydırıp Anımsat buttonuna basıp maili anımsatıcılara ekleyip size anımsatılması istenilen zamanı seçebilirsiniz.

Albüm Kapağını Gizle/Göster

Geçmişe atıfta bulunmak için artık dinlemiş olduğunuz müziklerin albüm kapakları tam ekran gösteriliyor. Albüm kapağını gizlemek için kilit ekranındaki herhangi bir yere dokunabilirsiniz. Tekrar albüm kapağını ekranda gösterebilmek için müzik çalar üzerindeki küçük albüm kapağına basmanız yeterlidir.

Etkinlik Kopyala

Takvimdeki bir etkinlik ile çok benzerlik gösteren bir etkinlik mi oluşturmak istiyorsunuz? Etkinlik üzerindeki bilgileri tek tek elle yazmak biraz uzun bir iş olsa gerek. Etkinliği kopyalayarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir