Gulp Nedir ? Gulp.js Nedir Neden Kullanılır ?

Son günlerde sıkça popülerleşen Gulp nedir ? Bu blog yazısını okuduktan sonra Gulp’a biraz aşina olacaksınız. En azından kendisi hakkında bir ön bilginiz olacaktır. Ancak bu ön bilgiyi oluşturmadan önce NodeJS nedir bir hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Gulp Nedir ?

Gulp bir programlama dili değildir. Oturup Gulp.js kullanarak herhangi bir program oluşturamazsınız. Gulp: Front-End geliştiriciler için iş akışını otomatikleştiren Node.js tabanlı bir Javascript aracıdır. Gulp ile tekrar eden işlemleri görev olarak tanımlayabilir ve bunları daha sonra çalıştırabilirsiniz. Tekrar eden işlemlere başlıca örnekler:

  • CSS ve Javascript dosyalarını minify veya uglify etmek,
  • Projede bulunan CSS ve Javascript dosyalarını birleştirmek,
  • SASS, LESS ve Stylus dosyalarını hızlı bir şekilde CSS dosyasına render etmek,
  • Watcher kurarak geliştirme anında yaptığımız değişiklikleri anında görmek adına Reload kurabilirsiniz,
  • HTTP Web Sunucu ortamı oluşturabiliriz ve projemizi sunucuda çalıştırabilirsiniz,
  • TypeScript ve CoffeScript vb. kodların Javascript kodlarına çevrilmesi…

Web programlama ile uğraşanlar min.js ya da min.css tarzında dosyalar görmüşlerdir. Bu dosyalar projenin çalışması için gerekli olan CSS ve Javascript dosyalarının sıkıştırılmış halleridir. Çoğunlukla bu işlemler sizden önce Gulp kullanılarak yapılmıştır. Bu işlemler için ben de size Gulp kullanmanızı öneririm.

Gulp hakkında bir çok bilgisi Gulp.js’in kendi web sitesinden edinebilirsiniz. Aynı zamanda Gulp.js hakkında benim yazdığım makaleleri de web sitemizde bulunan Gulp kategorisinden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir