Gulp Kurulumu – Gulp Nasıl Kurulur ? Gulp İndir

Gulp.js’in ne olduğunu bir önceki yazımda öğrenmiş olduğumuza göre Gulp.js’i bir kuralım bakalım. Gulp temelde bir NodeJS modülü olduğu için NodeJS modülü kurar gibi kuracağız. NodeJS modülünün ne olduğunu bilmiyorsanız NodeJS modülü hakkındaki yazıya sizi alalım ve geldiğinizde Gulp kurulumu adımlarına başlayalım.

Gulp Kurulumu

İlk olarak cihazınıza NodeJS ve NPM kurmanız gerekmektedir. Bunların nasıl yapılacağını bu yazıda anlatmayacağım. Onun yerine daha önceden bu işlemleri anlatmış olduğum yazıyı okumanızı önereceğim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

gulp-cli

Gulp komutlarını bilgisayarda bulunan komut yorumlayıcısında çalıştırmak için ilk olarak gulp-cli modülünü kurmak gerekiyor. Bu işlemi yapmak için bilgisayarda yüklü olan komut yorumluyucusunda aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

npm install gulp-cli -g

Şimdi gelelim Gulp modülünü yüklemeye. Bu işlem için de bilgisayarda bulunan komut yorumlayıcısında aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekmektedir.

npm install gulp

Gulp yükleme işlemini başarı ile tamamladınız. Bunu teyit etmek için komut yorumlayıcısına gulp -v yazarak Gulp sürümleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Komut istemcisi ile iş yaptığınız için biraz tedirgin olabilirsiniz ancak bana göre yapılabilecek en basit işlemleri yaptığımız için panik olmamızı gerektiren bir durum olmadığını düşünüyorum.

Projelerimizi geliştirme sürecinde Visual Studio Code kullanacağız. Bu sebeple eğer bilgisayarınızda Visual Studio Code yüklü değilse onu de bir sonraki yazıya geçmeden indirmenizi öneririm. Kendi istediğinize göre başka IDEler ya da not defterleri kullanabilirsiniz ancak ben yazılarımda Visual Studio Code üzerinden devam edeceğim.

GULP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir