FreeDos Nedir ? FreeDos Bilgisayar Alınır mı ?

Sıfır bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız piyasanın altında fiyata sahip cihazlarda işletim sistemi Freedos gibi bir ibare görmüşsünüzdür. İyi güzel de biz işletim sistemi olarak Windows, Linux ya da Mac OS’u daha çok biliyoruz bu Freedos nedir ve Freedos bilgisayar alınır mı ?

FreeDos Nedir ?

Son dönemlerde herkesin evde kaldığı şu günlerde freedos kelimesini daha fazla duyar oldum. Herkes eğitimini ya da işini artık evde bir bilgisayar üzerinden yapmaya çalışıyor ve kendi bütçesince bir bilgisayarı daha uygun fiyata almaya çalışıyor haliyle. Kim aynı ürüne daha fazla para vermek ister ki ?

Aslında bir cihazın Freedos işletim sistemine sahip olduğunu söylemek bu cihazın Windows ya da Linux işletim sistemine sahip olmadığını söylemek ile aynı kapıya çıkmaktadır. 

Türk milleti için konuşursak bir devlet dairesinde çalışmıyorsanız alıştığınız işletim sistemi Windows ya da Mac OS’dur. Devlet dairesinde çalışanlar daha çok Pardus gibi Linux türevlerine alışmışlardır. 

Freedos işletim sistemini kullanarak GTA 5 oynayayım internetten online dersime katılayım şu toplantıya katılayım gibi günlük hayatta yaptığınız işleri gerçekleştiremezsiniz. 

1999 yılında Microsoft MS-DOS’u geliştirmeyi durduruyor ve DOS platformunu yaşatmak amaçlı açık kaynak kodlu FreeDOS adındaki işletim sistemi ortaya çıkıyor. C ve Assembly gibi programlama dilleri ile yazılmış bu işletim sisteminin sandığınız gibi bir masaüstü bir kullanıcı arayüzü tasarımı yoktur. Komut satırı üzerinden bu işletim sistemi ile işlerinizi yürütürsünüz ve genelde artık bu işletim sisteminde komut satırı ile yapılan tek işlem Windows 10 işletim sistemini kurmaktır. 

Peki bilgisayarlar neden Freedos işletim sistemi ile satılır ?

Tamamiyle maliyet. Windows işletim sisteminin lisans ücretlerini bilgisayar satıcıları satış fiyatına dahil etmeden size sadece donanımı vererek daha ucuza bu cihazı satabilmektedir. Siz de ekstra lisans bedeli vererek cihazınıza Windowsu kurabilirsiniz. Bunun için internette bulunan ucuz lisansları da kullanabilirsiniz Microsoft tarafından gerçek bir lisans da satın alabilirsiniz. 

Lütfen yorum satırına Freedos işletim sistemi olan bilgisayara nasıl Windows 10 kurabilirim gibi sorular yazmayın. Bu işlemi 2 satırda açıklayamam size lütfen bu konu ile ilgili videolara bakın. 

FreeDos Bilgisayar Alınır mı ?

Tabiki de alınır ancak hemen Windows 10 işletim sistemi kurulup kullanılmaya başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir