Ford Focus RS500 Sadece 500 Adet Üretildi – Özel Arabalar 36

Otomotiv endüstrisi ile neredeyse yaşıt olan marka çok özel otomobillere imza attı. Bunlara pek çok örnek vermek mümkün ve özel arabalar yazı serisinde de bir çoğunun örneği var ve yenilerini eklemeye devam edeceğim. Yazı serisinin 36. modeli sadece 500 adet üretilen Ford Focus RS500, 350 ps beygir güç üretebiliyor.

1980’lerdeki Ford Sierra RS500 modelini hatırlar mısınız? Ford Focus RS500 işte bu modele hitafen üretilmiş özel bir modeldir. Bu özel modelin lansmanından önce internete sızmıştı. Bir grup hacker tarafından arabanın tanıtım videosu ve fotoğrafları internete sızdırılmıştı. Bu hareket üzerinde arabaya sahip olmak isteyenler Ford bayilerine akın edip depozito bırakmıştı. Böylelikle tanıtımından önce bu 500 otomobil 12 saat içerisinde satılmıştı.

Ford Focus RS500 Özellikleri

Standart Ford Focus RS modelinden alınan 2.5 litrelik motor çeşitli güncellemeler ile 350 ps güç üretecek hale getirilmişti. Bu motor turbo beslemeye sahip 5 silindirli benzinli bir motordu. Bu güncellemeler neler mi? Bir çok güncelleme var ama en önemlileri: daya büyük soğutucu, daha büyük hava filtresi, daha geniş egzoz boruları, büyütülmüş yakıt pompası ve tabiki de yeni bir yazılım.

460 nm tork üretebilen bu özel otomobil, 100 km hıza 5.4 saniyede ulaşabiliyordu. Azami sürati de 266 km/h olarak açıklanmıştı. 19 inç çaplı jantları ve kırmızı kaliperleri ile otomobil çok güzel duruyordu.

Bu otomobil tamamiyle Ford üretimi değildir. Bir kaç otomobil modifiyeleme şirketinin bu özel otomobilde dokunuşları bulunmaktadır. Performans Car tarafından arabanın motoru güçlendirilmişti. Montune Performans ve Revolve Technologies tarafından da çeşitli kitler otomobile uygulanmıştı.

Ford gibi bir firmanın 500 adet üretmiş olduğu otomobil Focus olur da benim için özel olmaz mı? Tabiki de benim özel arabalar listemde bunun bir yeri var.

Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir