Emniyet Kemeri Direnç Takılması Nedir ?

Son zamanlarda YouTube üzerinde dolanan eksper videoları sayesinde herkes ikinci el araba alırken korkar oldu. İkinci el araç alışın eksperlerin ne kadar önemli olduğunu Eksper Seçimi Araç Alımında Çok Önemli başlıklı yazımda anlatmıştım. Umarım bu yazımı okumuşsunuzdur ve siz de ikinci el araç alımında eksperin ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsunuzdur. Benim yazımda da kullanmış olduğum bu eksper videolarından duymuş olduğunuz emniyet kemeri direnç takılması nedir biliyor musunuz ?

Emniyet Kemeri Direnç Takılı Ne Anlama Gelir ?

Herhangi bir araçın emniyet kemerinde direnç uygulaması var ise o arabadan uzak durmanızı ya da en yakın fırsatta emniyet kemerini değiştirmenizi öneririm. Emniyet kemerleri de Airbag gibi çalışır. Kaza anında Airbag gibi aniden şişerler. Bu şişmenin amacı Airbag gibi size yumuşak bir alan sunmak değildir. Emniyet kemerleri şişip gerilirler. Gerilmelerindeki amaç sizi koltuğa çekmektir. Kaza anında sizi ideal oturma pozisyonunda tutmaya çalışırlar. Böylece vücudunuzu bir yere çarpmazsınız ve Airbagın patlama esnasında vücudunuza zarar vermesinin önüne geçersiniz.

Emniyet kemerleri de tıpkı Airbagler gibi bir defa çalışır. Çalıştıktan sonra Airbag arıza ışığını yakarlar. Bu ışığı söndürmek için emniyet kemerinin değiştirilmesi gerekmektedir. İnsan canının ucuz olduğu ülkemizde maalesef araçların emniyet kemerleri patladıktan sonra değiştirmek yerine ışık direnç takılarak kandırılıyor. Direnç takıldıktan sonra Airbag arıza ışığı sönüyor ancak olası bir kaza anında bir daha emniyet kemeri gerilmiyor.

Eksper sırasında aracın emniyet kemerinde direnç çıktıysa bilin ki o araç önceden Airbag açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir