Eksper Seçimi Araç Alımında Çok Önemli

Eksper konusunda son yıllarda eskiye nazaran çok daha fazla bilinçliyiz ancak bana sorarsanız yine de tam bilinçli sayılmayız. İkinci el araç alırken bir çoğumuz alacağı aracı ekspere sokuyor. Bu çok iyi bir şey ancak yeterli değildir. Güvendiğimiz eksperler gerçekten yeteri kadar güvenilirler mi ?

Her Eksper Güvenilir mi ?

İkinci el alacağınız aracı bir galeriden alıyorsanız galerinin önerdiği ekspere gitmenizi pek önermiyorum. Genellikle aralarındaki ekonomik nedenler ya da çeşitli çıkar nedenlerinden dolayı eksperler bazı küçük kusurları görmezden gelebilir. Bu küçük kusurlar araçtaki rot balans ayarsızlığı ya da klima gazı bitikliği olsa keşke ancak o kadar ile kalmayabiliyor. Bu cümleye aşağıdaki video çok iyi bir örnek olacaktır.

Her ikinci el araç satıcısı kötü huylu değildir lütfen kimse alınmasın ancak bu şekilde davranan karaktersiz insanlar da bulunuyor. Yukarıda bir videosunu paylaştığım kanalı izlediğimden beri ikinci el araç alım işleminden soğumuştum. Kanala bir göz atmanızı öneririm. İnsanların ne kadar büyük sahtekarlıklara maruz kaldığını görüp üzüleceksiniz.

Yazımın başından beri araç alımında diyorum fark ettiyseniz. İkinci el araç alımında demiyorum çünkü yukarıdaki video yüzünden 0 km araç alımı da midemi bulandırdı. Güvenimi kırdı. Şimdi sözü ülkemizde artık pek satışı olmayan 0 km araçlara getirmek istiyorum. 0 km olarak güvenip aldığımız araçlar ne kadar 0 km ?

Aldığınız aracı güvenilir TSE standartlarına uyan bir ekspere götürünüz. TSE standartlarına uygunluk firma bazlı olabiliyor. O yüzden o firmada çalışan her personel aynı bilgi seviyesinde diye düşünmeyiniz. Boya ölçüm aletini her eline alan oto eksperi olamaz !

Ne Yapacağız ?

Valla mümkünse araba almayın dermişim. İkinci el araç alımında satın alacağınız kişiyi sosyal medyadan araştırınız. Mümkünse 2 farklı ekspere sokunuz aracı ve değerleri karşılaştırınız. Alacağınız aracı markanın kendi yetkili servisine de götürün. Sıfır araç alıyorsanız da ne olur ne olmaz diye eve gitmeden önce bi ekspere sokmakta fayda var.

NOT: Her iki kanala da bakmanızı öneririm ve her iki kanaldan da herhangi bir çıkarımız yoktur sadece beni üzen bir durumu sizinle paylaşmak istedim.

KANAL1

KANAL2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir