SQL Tabloya Değer Ekleme – SQL Sorguları 4

SQL veritabanı sistemi üzerinde yazmış olduğumuz geliştirme yazılarına devam ediyorum. En son üçüncü yazıyı yazmıştık. 3. yazımızın başlığı SQL Tablo Oluşturma Nasıl Yapılır ? idi. Okumayanlar için yazıya bir göz atmalarını öneririm. Mantıksal olarak düşünürsek şimdi oluşturduğumuz tabloya değer eklememiz iyi bir işlem olacaktır. Sıralama olarak bu şekilde çok daha doğru olacaktır. Bu sebepten dolayı SQL tabloya değer ekleme konusunu bu yazıda ele alacağım.

SQL üzerinde oluşmuş olan bir tablo üzerine 2 şekilde kayıt ekleyebiliriz. Bu yöntemlerden ilki SQL sorgusu yazarak, ikincisi ise SQL Management Studio arayüzünü kullanarak.

SQL Tabloya Değer Ekleme Kodlu

Oluşturmuş olduğumuz tabloya veri eklemenin ilk olarak sorgu yazarak nasıl yapılacağını anlatacağım. Temelde 2 tipte sorgu yazabilirsiniz. Bunlardan ilki tablo üzerinde her sütuna sırası ile değer gireceğiniz (null da olsa) sorgu tipidir.

insert into BankAccount
values ('1','1',100,'TL')

Yukarıdaki sorguda BankAccount tablosuna bazı değerleri içeren bir kayıt ekledim. Insert into anahtar kelimesi ile sorgumuza başlıyoruz. Bu anahtar kelime tabloya bir değer ekleyeceğimizi söylüyor. Ardından hangi tablo olduğunu yazıyoruz yani tablonun adını. Sonrasında values anahtar kelimesini yazıyoruz ve parantez açıyoruz. Açtığımız parantez içerisine tablodaki sütunlara ekleyeceğimiz değerleri sırası ile yazıyoruz. Sonra parantezimizi kapatıyoruz ve sorguyu çalıştırıyoruz.

insert into BankAccount (Type,Amount,Id,Currency)
values ('1',100,'1','TL')

Sorgu ile tabloya kayıt eklemenin bir diğer yolu da tablodaki sütunların isimlerini belirterek yapılabilir. Bir öncekinde varsayılan sütun sıralaması ile değerleri yazıyorduk. Şimdi ise sütunları istediğimiz sırada verebiliriz. Bu yöntemi daha çok normal sütun sayısından az değerde sütun sayısı vereceğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Yani sütun değelerlerinden bir kaç tanesini boş yazacağınız zaman.

Tabloya Değer Ekleme Kodsuz

Sınavlarda kabul edilmeyen ancak pratikliği ile bizim sıkça kullandığımız sorgusuz yönteme gelelim. Bu yöntemi sevmemizin başlıca sebepleri : ekli değerlerden kopya çekebiliyor olmamız ve tablodaki sütunlara tanımlanan data tiplerini görebiliyor olmamızdır.

SQL Tabloya Değer Ekleme

Object Explorer üzerinden değer eklemek istediğiniz tabloyu bulun ve üzerine sağ tuş ile tıklayın. Ardından Edit Top 200 Rows tuşuna basın. Açılan pencerenin en altında tüm değerleri NULL olan satırı bulun. Bu satıra eklemek istediğiniz değerleri yazın. Son olarak Ctrl + S kombinasyonu ile değeri tabloya kayıt edebilirsiniz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir