Elektrikli Hafif Ticari Araç Kullanımı Artmalı

Elektrikli motora sahip araçların içten yanmalı motora sahip araçlara göre çok daha çevreci olduğu tartışmaya kapalı bir gerçektir. Elektrikli küçük otomobiller kısa menzilleri ve yüksek fiyatları yüzünden tercih edilen araçlar henüz ülkemizde olamadılar. Evde kaldığımız şu günlerde elektrikli hafif ticari araç konusu dikkatimi çekti.

Elektrikli Hafif Ticari Araç Nedir ?

Hafif ticari araç olarak nitelendirdiğimiz araçların içten yanmalı motordan güç alan değil de elektrik motoru ya da motorlarından güç alan ve brüt ağırlığı 3.5 metrik tondan fazla olmayan ticari kullanım amacı ile üretilmiş araçlardır. Uzun lafın kısası minibüs, panel van ve türevi araçlar diyebiliriz (bazı kamyonetler de bu gruba dahil edilebilmektedir).

Evde olduğumuz şu günlerde camlardan dışarı illaki sıkılıp da bakmışsınızdır diye düşünüyorum. İnsan sıkıldıkça yaratıcılığı artıyor ve bazı şeyleri düşünecek daha fazla vakti oluyor. Ben de sıkılıp şunu gözlemledim:

Yoldan geçen arabaların büyük bir çoğunluğu hafif ticari araçlar.

Biz evdeyken hususi araçlarımız park halinde bir yerde duruyorlar ancak kargocular, sucular, taksiciler, dolmuşçular ve daha nice çalışmak zorunda olanlar sokakta araçları ile ilerliyorlar. Geçen elbette hususi araç var ancak büyük çoğunluğun hafif ticari araç olduğu gerçeği var.

Hafif ticari araçlar ekonomik dişlinin birer çarkı olduğu için karantina zamanı ya da normal zaman fark etmeden yol almak zorundalar. O araçların her bir teker hareketinden kim bilir kaç aile ekmek yiyor ve o araç kim bilir kimin bir ihtiyacı için gidiyor ?

Sürekli çalışmak zorunda olan bu araçlar neden elektrikli değil ?

Ülkemizde Elektrikli Araçlara Bakış Açısı

Aklıma bir anda yukarıdaki soru geldi. Ülkemizde elektrikli araçlara karşı bakış açımız hep enlerde… Türk milletine göre elektrikli araçlar ya çok lüks araçlar (Tesla gibi) ya da çoğumuzun binmek bile istemeyeceği türden küçük ve işlevsiz (düşük mesafe ve az kişi taşıma kapasitesi)

Bu düşüncelerimi internette araştırdığım zaman başta Karsan olmak üzere Ford, Citroen ve daha nice markaların elektrikli ticari araçlar için atak hamlesi yaptığını gördüm. Ancak bu araçlardan da standart vergiler alınırsa bu araçların kullanım oranlarının çok yükselemeyeceğini düşünüyorum.

togg c-mpv
Ancak TOGG projesinde hafif ticari segmentinde bir araç henüz açıklanmadı ancak dünyanın buhranda olduğu şu günler atlatılınca neden olmasın ?

Umarım ülkemizde filo sahipleri ve hafif ticari araçlara sahip olan firmalar hızlı şarj istasyonları ile filolarını içten yanmalı yerine elektrikli araçlara geçirirler. Tabi bunun için firmalar desteklenmelidir. Daha güzel bir gelecek için bir petrolhead olarak her ne kadar üzülsem de elektrikli arabalara geçmemiz gerekiyor. En azından günlük ekonomi dişlisinin bir parçası olan araçlarda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir