i7 9700k mi i9 9900k Hangisi Alınmalı ?

Yeni pc toplayacak arkadaşlarımız paraya kıyıp güzel bir sistem toplamak isteyebillirler, ancak eninde sonunda işlemci veya ekran kartında ikilemde kalır. Bu yazımızda sizlere intelin son model işlemcisi olan i7 9700k ile i9 9900k işlemcilerini elden geçireceğiz.

İşlemcilerin ikiside çok hızlı

İntelin son ürünü olan  i7 9700k modeli işlemcisinin “hyperthreading “teknolojisi barınmadığı için  i9  9900k daha iyi bir seçenek olacak gibi görünse de i9 işlemcisinin bir sorunu var oda  fiyatı ve ısı sorunlarıdır. İkiside 95w olan işlemciler gerçekten çok ısınabiliyor.  AIO sıvı soğutma sistemi bu iki işlemci içinde bir şart. Hava soğutmada gerçekten güçlü fanlar olması gerekiyor ancak bu başka bir günün konusu.

Fiyatlar gerçekten çok faklı ama kullanıma göre Aynı performans

Gelirsek fiyata Türkiye de kur oranlarının delirdiği şu günlerde kullanmayacağımız bir işlemciye yatırım yapmak yani fazladan para vermek gereksiz. Sadece 2k yada 4k oynayacak arkadaşlarımıza bir extra bir bilgi i9 9900k işlemcisi oyunlar çok veremli çalışmıyor. I9 genel amacı video montajlama yada blender gibi oyun modellerinde kullanılan uygulamalar da çekirdek sayı olan 16 gerçekten i7ye göre çok üst performans gösteriyor.

Blender bmw27 cpu benchmark test
Blender bmw27 cpu benchmark test

Aradaki 800tllik fiyat gerçekten değer mi o size kalmış.

KAYNAK1

KAYNAK2

KAYNAK3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir