E-Sim Nedir ? E-Sim Nasıl Kullanılır ? [ Video ]

Son günler Vodafone sayesinde e-sim konusu gündeme geldi. Gündeme gelmesi ve ülkemizde kullanıma girecek olması gerçekten çok iyi bir durum ancak e-sim nedir ?

Bildiğiniz üzere akıllı cep telefonlarımızda operatörler ve uydu iletişim sağlayabilmek için sim kart dediğimiz plastik parçaları takmaktayız. Her birinin içerisinde bizim numaramıza ait özel bilgiler ve belki bir de rehberimiz bulunmaktadır.

Bu plastik parçalar yıllar önce çok daha büyüktü. Zamanla bu plastik parçalara keserek akıllı cep telefonu üreticilerine cihazlar içerisinde yer kazandırdık.

E-sim Nedir ?

Şimdi de akıllı cep telefonları içerisinde bir elektronik programlanabilir devre koyarak cihazlara 2. sim kart özelliği kazandırabiliyoruz. Aynı zamanda bir nano sim kart cihaza takmazsanız telefonunuza e-sim ile sim kart takmadan sanki sim kart takmış gibi kandırabilirsiniz.

Bu teknoloji ile verileriniz çok daha güvendedir. Çünkü e-sim kart cihaz içerisinde bulunduğu için çalınamaz ancak telefonun çalınması ile birlikte çalınır. Normal sim ise telefondan bağımsız bir şekilde de çalınabilir. İçerisinde de rehberimizi yedeklediğimizi düşünürsek e-sim verilerinizi daha iyi korur.

Cihazınızda çift sim kart kullanmaya olanak sağlar. Bir adet nano sim yani fiziksel sim cihazınıza takıp e-sim ile de diğer hattınızı tanımlarsanız cihazınızı çift sim kartlıya çevirebilirsiniz. Elveda şirket telefonları…

Birden fazla e-sim profili cihazınıza tanımlayabilirsiniz. Böylece ülke dışı gezilerinde sürekli sim kart çıkart tak yaparak sim kartın kaybolması riskini ortadan kaldırırsınız. İçinde bulunduğunuz ülke için tanımlı olan sim kart profilini açarak o simi aktive edebilirsiniz.

Herhangi bir fiziksel plastik parça olmadığı için e-sim çevreyi de geleneksel sim kartlara göre korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir