Cloudflare Nedir Cloudflare Neden Kullanılmalıdır ?

Bir web geliştiriciyseniz kesinlikle geliştirdiğiniz web sitesinde kullanmanızı önerdiğim servistir. Özellikle web siteniz belli bir trafiğin üzerine çıktıysa bu servisi hemen kurun. Bir süredir teknotra.com’da bulunan performans kaybının ilacı Cloudflare oldu. Cloudflare nedir ve Cloudflare neden kullanılmalıdır diyorsanız yazımın devamında bu soruları açıklayayım.

Cloudflare Nedir ?

Bir bulut servisidir. Ücretsiz ve ücretli planı vardır. Ancak bulut servisi dediğimde gözünüzde hemen bir depolama alanı canlanmasın. Bu size depolama alanı veren bir bulut servisi değildir.

Cloudflare, DNS yönetiminizi yapmanızı sağlayan ve size belli bir seviyeye kadar güvenlik hizmetleri sunan servistir.

Cloudflare yönetim paneli sayesinde alan adınızı Cloudflare’e eklemenizi öneririm. Bunu yapmak için alan adı yönetim panelinden DNS bilgisini güncellemeniz gerekmektedir.

Cloudflare ile web sitenizin performansı artacaktır. aynı zamanda DDOS saldırıları başta olmak üzere bazı güvenlik saldırılarına karşı daha güvenlikli olacaksınız. Bunun yanı sıra Cloudflare size çok iyi bir çerez yönetim paneli sunacaktır.

Web sitenizde bulunan HTML, CSS ve Javascript gibi kaynak kodlarının boyutunu azaltabilirsiniz. Bu sayede çok fayla olmasa da biraz web siteniz hızlanacaktır.

Servisin ücretli versiyonunda çok daha fazla performans artışı ve çok daha iyi güvenlik özellikleri bulunmaktadır. Tabi sitenizin trafiği çok yüksek değilse ve çok saldırı altında kalmıyorsanız, ücretsiz plan da çok büyük oranda işinizi görecektir.

Bana bu nimeti öğreten Umut Akkaya teşekkür ederim, dostum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir