Eklenti Yayımlamak – Chrome Eklenti Geliştirmek 4

Chrome eklenti geliştirmek yazı serisi kapsamında geliştirmiş olduğumuz eklenti yayımlamak için bence güzel bir zamanlama diyebiliriz. Sonuç olarak biz geliştiriciler hariç kimse eklentiyi zip dosyası şeklinde bilgisayarına indirip de Chrome’un ayarlar sekmesinden kurmuyor. İş böyle yürüseydi zaten kimse eklenti kurmazdı, çünkü bu yol son kullanıcıyı çok tedirgin edecek cinsten bir yöntem.

Eklenti Yayımlamak

Google web store developer kayıt olmak

Geliştirmiş olduğunuz Google Chrome eklentisini yayımlamak için ilk olarak Google Web Store Developer olarak kayıt olmamız gerekiyor. Kayıt işlemi için gerekli olan web sayfasını açtıktan sonra Geliştirici Sözleşmesini kabul etmek ve kayıt ücretini ödemek için gerekli sayfayı açmamız gerekiyor.

Google Web Store Geliştirici Üyeliği

Evet, ücret dedim yanlış duymadınız. Chrome Web Store üzerinde bir uygulama yayımlamak için ücretli olan geliştirici üyeliğinden almanız gerekmektedir. Bu üyelik ücreti 5$’a tekabül ediyor. Bu ücreti kredi kartı ile ödedikten sonra geliştirici hesabınızın yönetim konsolu açılıyor.

Google Chrome Mağaza Yönetici Konsolu

Burada yayımlamış olduğunuz eklenti listesini görebilirsiniz. Sağ yukarıda bulunan Yeni Öğe butonuna basarak kendi eklentinizin mağazada yayımlanmasının ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz.

Google chrome eklenti yüklemek

Eklenti için oluşturmuş olduğunuz tüm dosyaları bir .zip dosyasına koyup buradan o .zip dosyasını seçmeniz gerekmektedir.

Chrome mağazasına eklenti yüklemek

Buradan eklentinin mağazaya yüklendikten sonra gözükecek bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Gizlilik, Fiyatlandırma ve dağıtım, Mağaza girişi aşamalarında zorunlu olarak bulunan tüm bilgileri doldurduktan sonra Öğe Yayınla butonuna basmanız gerekmektedir.

Bu butona bastıktan sonra geliştirmiş olduğunuz eklenti incelenecektir. Bu inceleme zamanı değişkenlik göstermekle birlikte çoğunlukla 2 hafta içerisine tamamlanmış oluyor.

Teknotra’nın Google Chrome eklentisine mağaza adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir