Chrome Eklentisi Nedir Chrome Eklentisi Geliştirmek

Masaüstü ve mobil platformlarda en çok kullanım oranına sahip Google Chrome olduğunu tahmin ediyorum. Belki mobil tarayıcılarda yerini Safari’ye kaptırmış olabilir ama bence kesinlikle masaüstü tarayıcı kullanım sıralamasında kendisini 1. olarak görebiliriz. Bu kadar yüksek kullanım oranına sahip bir tarayıcıya Google, 3. parti uygulama geliştiricileri için açık bir kapı bırakmış. Chrome eklentisi adındaki bu kapı ile Google Chome için yardımcı programcıklar yazabilirsiniz. Google Chrome eklentisi geliştirmek için gerekli işlemlere başlayabiliriz.

Google Chrome Eklentisi Nedir ?

Google Chrome eklentileri tarayıcının işlevlerini arttırmaya yarayan programcıklardır. İşlev arttırmak tüm Chrome uygulaması için geçerli olabildiği gibi sadece spesifik bir ya da bir kaç web sitesinde de geçerli olabilmektedir.

Chrome Eklentisi Geliştirmek

İyi bir web geliştiricisi iseniz bence çok rahat bir şekilde güzel Google Chrome eklentileri geliştirebilirsiniz. Temelde bu eklentiler içerisinde Javascript, HTML ve CSS kodları barındıran programcıklardır. Bu duruma şaşırmadığınızı düşünüyorum. Zaten bir internet tarayıcısı olan Google Chrome en çok bu dilde yazılan dökümanları okumakta iyidir.

Google Chrome için eklenti nasıl geliştirilmektedir yazı serisine başlayacağım. Bu yazı serisi kapsamında ilk olarak web sitede bulunan güncel haberleri çekip gösteren bir eklenti yazacağım. Bu eklentiyi yazım aşamalarımı blog yazıları ile desteklerken kodu da bir yandan Github’da yayınlayacağım.

https://github.com/egesenkul/Teknotra-Chrome-Eklentisi

Aynı zamanda bu eklentileri Google Chrome Eklenti Mağazasında yayımlamayı da deneyeceğim. Tüm bu adımları gerçekleştirirken blog üzerinde yazılara devam edeceğim için siz de kolaylıkla bu adımların nasıl yapıldığını takip edebilir ve öğrenebilirsiniz. Bu yazı serisi umarım diğer Yazılım Geliştirme yazıları gibi işinize yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir