Beats By Dr Dre Firmasına Ne Oldu Popülerliği Kayboldu

Bu yazıda göz gezdiriyorsanız Beats By Dr Dre markasını hatırlıyorsunuz demektir. Ne günlerdi di mi her telefoncunun vitrininde sahtelerini görürdük ya da bir gün Beats kulaklığımız olsun isterdik. Bu kadar popüler olan Beats By Dr Dre firmasına ne oldu da artık hiç adını bile anmıyoruz ?

Apple Steve Jobs zamanından bu yana müzik konusunda ilerlemek isteyen bir firmaydı. Mac’den sonra Apple’ın en önemli cihazı şüphesiz iPod oldu. Küçücük bir cihazda binlerce şarkıyı depolamanızı sağladı. Bunun yanında iTunes Store gibi bir mağaza kurdu ve buradan müzik ya da albüm satın alımlarını imkanlı kıldı. Bakıldığı zaman her şey çok güzeldi sadece bu müzikleri 5 liralık kulaklıklar ile dinlemek hariç. 

Beats By Dr Dre

İşte bu açık sayesinde Beats By Dr Dre parlamıştı. Sadece Apple kullanıcılarına bu kulaklıkları satsa çok iyi iş yapacakken Android ya da diğer platform kullanıcıları da bu kulaklıkları almaya başladı. Tabi bunun için marka ne yaptı ? Popüler kültüre oynadı. O zamanların en ünlü sanatçıları ile iş birliği yaptı ve onların adlarını kullanarak özel seriler çıkarttı. 

Lady Gaga, David Guetta…

Marka bununla kaldı mı hayır bir kaç NBA takımına kulaklık dağıtmış gibi davrandı. Bir dönemler spor fark etmeksizin yedek klübesindeki herkesin kulağında Beats kulaklıklar vardı. 

Kullanan birisi olarak söylüyorum. Solo Hd’m oldu Mixr’m oldu Solo HD2’m Tour’um oldu Studio Wirelless kulaklığım oldu. Markanın kulaklıkları bassı en iyi veren ya da akustik aralığı en geniş kulaklıklar değillerdi. Aslında en iyi kulaklık bile değillerdi. Maaliyetinin kat ve kat fazlasına satılan sadece popüler kültür için üretilmiş rengarenk kulaklıklar bile diyebilirsiniz bence tam olarak öyle olmasalar da. 

Marka HP laptopların içerisinde karşımıza çıkmaya başladı ardından HTC akıllı cep telefonlarıyla karşımıza çıktı. Hem özel sürücü hem özel kulaklık hem de özel yazılımlar vardı.

Bu yazılımın yanı sıra Beats müzik servisi de vardı. Bir Spotify türeviydi…

2014 yılında Apple tarafından Beats 3 milyar dolar harcayarak Beats By Dr Dre markasını satın aldı. Bu satın alımı bir keynotta Facetime ile Tim Cook dr dreyi aramıştı ya da tam tersi olmuştu oradan çok iyi hatırlıyorum. 

İşte markanın kaderi bu hamle sonrası çok değişti. Marka artık bu saatten sonra çalışanları ve hizmetleri ile apple markasını yüceltmeye kendisini adamıştı. 

Fark ettiniz mi son günlerde yenilenen beats kulaklık model sayısı bir hayli az. Hatta beats, Apple tarafından satın alındıktan sonra Ep adında bir kulaklık çıkarttı ne kadar Beats kalitesinin ürün skalasının dışında bir üründü. Bu satın alınma sonrası sayılı beats modeli yenilendi ve studio tarzındaki kulaklıkların yenilenmesi yerine daha çok sportif kulaklıklar yenilendi. 

Apple müzik karşımıza çıktı arkaplanda kullandığı bir çok algoritma ve arayüz tasarımının büyük bir kısmı aslında Beats müzikten alınma biliyor musunuz ? 

AirPods tasarımı ve geliştirilmesinde Beats mühendislerinin bir çok parmağı ve karşımıza çıkan AirPods Max… Beats ürünleri renkli renkli karakterleri ile her tarz için yapılan kulak üstü kulaklıklardı AirPods Max de öyle fark ettiniz mi ?

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir